Gmina Milówka

0

Gmina Milówka - gmina wiejska w województwie śląskim, w powiecie żywieckm.

Warto zobaczyć

Wielka Zabawa – góra okalająca od strony południowo-zachodniej gminę Milówka, najwyższy szczyt grupy Wielkiej i Małej Zabawy. Ma wysokość 825 m n.p.m. Nazwa ma pochodzić od zabaw, jakie mieli na niej urządzać zbójnicy, świętujący zdobycie łupów.
Syberia – góra (637 m) okalająca od strony zachodniej miejscowość Milówka w Beskidzie Śląskim. Po górze ciągną się zachowane do dziś okopy, transzeje oraz ruiny niemieckich fortyfikacji z lat 1944–1945.
Milówka, Plac Wolności 9
Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Milówce – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w Milówce. Należy do dekanatu Milówka diecezji bielsko-żywieckiej. Erygowana w 1628.
Mała Barania lub Białożycki Groń (659 m n.p.m.) – wzgórze w Paśmie Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim. Leży między Sołą na wschodzie, Kameszniczanką na południu a Bystrą Kamesznicką na zachodzie.
Kamesznica, Wspólna 200
Parafia Najświętszego Imienia Maryi w Kamesznicy – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w Kamesznicy. Należy do dekanatu Milówka diecezji bielsko-żywieckiej. Na terenie parafii znajduje się zabytkowa kaplica pw. Matki Bożej Szkaplerznej.
Kościół Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Lalikach – drewniany kościół filialny parafii Zesłania Ducha Świętego w Lalikach w przysiółku Pochodzita, na wysokim wzniesieniu. Wybudowany w 1947, rozbudowany w 1965.
Milówka, Grunwaldzka
Synagoga w Milówce – nieistniejąca synagoga znajdująca się w Milówce przy obecnej ulicy Grunwaldzkiej, w pobliżu mostu na Sole. Synagoga została zbudowana w 1882 roku. Podczas II wojny światowej Niemcy zburzyli synagogę. Po zakończeniu wojny budynku synagogi nie odbudowano.