Gmina Jeleśnia

0

Gmina Jeleśnia - gmina wiejska w województwie śląskim, w powiecie żywieckm.

Warto zobaczyć

Karczma w Jeleśni (zwana też Starą karczmą) – zabytkowa, drewniana karczma w Jeleśni (Beskid Żywiecki), prawdopodobnie z XVIII wieku.
Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Aniołów w Korbielowie – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w Korbielowie. Należy do dekanatu Jeleśnia diecezji bielsko-żywieckiej. Erygowana w 1993. Prowadzą ją ojcowie Dominikanie.
Chatka AKT Dobrodziej, dawniej Chatka Budowlańców - chatka studencka położona na polanie Witasówka nad Sopotnią Wielką w Beskidzie Żywieckim (Grupa Pilska i Romanki). Przez długi czas schroniskiem zarządzał Wydział Budownictwa i Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach (stąd nazwa chatki).
Parafia Świętej Jadwigi Królowej w Przyborowie – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w Przyborowie. Należy do dekanatu Jeleśnia diecezji bielsko-żywieckiej. Erygowana w 1983.
Kościół świętego Wojciecha w Jeleśni – barokowy kościół należący do parafii pod wezwaniem świętego Wojciecha w Jeleśni. Znajduje się w górnej części wsi, przy drodze głównej, prowadzącej na granicę polsko-słowacką w Korbielowie.
Hala Wieprzska – polana w masywie Romanki w Beskidzie Żywieckim. Znajduje się na jej południowo-wschodnich stokach, na wysokości około 1000 – 1150 m i należy do miejscowości Żabnica. Z hali wypływa dopływ potoku Zimna Raztoka. Jest to dawna hala pasterska.
Kotarnica (1156 m) – szczyt w Grupie Lipowskiego Wierchu i Romanki w Beskidzie Żywieckim. Znajduje się w północno-wschodniim grzbiecie Romanki, oddzielony od niego przełęcza i wierzchołkiem Majcherkowej (drugi wierzchołek Romanki).
Pilsko (słow. Pilsko) – drugi po Babiej Górze co do wysokości szczyt górski w Beskidzie Żywieckim. Znajduje się w Grupie Pilska. Często nazwą Pilsko obejmuje się nie tylko jego główną kulminację (1557 m), w całości leżącą po stronie słowackiej, ale również cały masyw.
Miziowy Groń (874 m) – szczyt w Grupie Mędralowej, która wchodzi w skład Pasma Przedbabiogórskiego i wraz z nim według Jerzego Kondrackiego, autora regionalizacji fizycznogeograficznej Polski należy do Beskidu Makowskiego. Mapa Geoportalu podaje dla Miziowego Gronia wysokość 969 m.