Gmina Ujsoły

0

Gmina Ujsoły - gmina wiejska w województwie śląskim, w powiecie żywieckm.

Warto zobaczyć

Studenckie Schronisko Turystyczne "Chałupa Chemików" – chatka studencka (nr dom 122) w przysiółku Danielka, należącym do wsi Ujsoły. Obiekt położony jest w dolinie potoku Danielka na polanie Świniarka w Beskidzie Żywieckim (Grupa Wielkiej Raczy).
Bacówka PTTK pod Krawcowym Wierchem – schronisko turystyczne PTTK na Hali Krawcula pod Krawcowym Wierchem. Położone jest na wysokości 1038 m w Żywieckim Parku Krajobrazowym. Terytorialnie należy do gminy Ujsoły. Schronisko powstawało w 1975 r.
Butorówka (813 m) – szczyt w miejscowości Glinka w województwie śląskim. Należy do Grupy Oszusa w Beskidzie Żywieckim. Znajduje się na północno-zachodnim grzbiecie Żebrakówki zwanej też Smerekowem Małym. Grzbiet ten oddziela doliny potoków Smerekówka Wielka i Smerekówka Mała.
Pod Oszusem (słow. Podúšust, 945 m) – przełęcz w Grupie Oszusa w Beskidzie Żywieckim (Beskidy Orawskie na Słowacji), pomiędzy Oszusem (słow. Ušust – 1155 m) i Równym Beskidem (Rovný Beskyd, ok. 1000 m).
Bacmańska Góra (1054 m) – niewielki wierzchołek na południowo-zachodnim grzbiecie Boraczego Wierchu (1244 m) w Grupie Lipowskiego Wierchu i Romanki w Beskidzie Żywieckim.
Kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny w Soblówce – drewniany kościół parafialny Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny w Soblówce. Wybudowany w latach 1949-1950 jako kaplica. Znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego.
Jaworzyna (1052 m) – szczyt w Grupie Oszusa w Beskidzie Żywieckim (Beskidy Orawskie na Słowacji), znajdujący się w głównym grzbiecie tego pasma, pomiędzy przełęczami Glinka i Przysłop, a dokładniej pomiędzy Żebrakówką (1048 m) a Kaniówką (952 m).
Urówka (824 m) – szczyt w Beskidzie Żywieckim należący do Grupy Wielkiej Raczy. Znajduje się w długim, północnym grzbiecie Kiczorki (Mładej Hory). Nieco powyżej Urówki grzbiet ten rozgałęzia się na dwa ramiona; północne z wzniesieniem Hutyrów i wschodnie Urówki.
Smereków Wielki lub Czoło (1041 m) – szczyt w Grupie Oszusa w Beskidzie Żywieckim. U jego podnóża położona jest wieś Soblówka (gmina Ujsoły).