Gmina Lipowa

0

Gmina Lipowa - gmina wiejska w województwie śląskim, w powiecie żywieckm.

Warto zobaczyć

Parafia św. Bartłomieja w Lipowej – parafia rzymskokatolicka w Lipowej, należąca do dekanatu Radziechowy, diecezji bielsko-żywieckiej.
Magurka Radziechowska (1108 m n.p.m.) – niewybitny szczyt w Beskidzie Śląskim, w ramieniu górskim odchodzącym od Magurki Wiślańskiej w głównym grzbiecie Pasma Baraniej Góry na wschód, nad dolinę Soły.
Kościół pw. Matki Bożej Różańcowej w Ostrem – kościół parafialny na terenie parafii rzymskokatolickiej Matki Bożej Różańcowej (do 10 października 2010 roku kaplica w obrębie parafii radziechowskiej), wybudowany w latach 1988-1989 w miejscowości Ostre.
Niesłychany Groń (744 m n.p.m.) – szczyt w Paśmie Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim. Ta zalesiona góra o wydłużonym kształcie stanowi zakończenie grzbietu, odchodzącego na północny wschód od szczytu Skrzycznego.
Muronka (1021 m n.p.m.) – szczyt w Paśmie Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim, w grzbiecie odchodzącym ku północy i północnemu wschodowi od Magurki Radziechowskiej i rozdzielającym doliny potoków: Leśnej na zachodzie i Twardorzeczki na wschodzie.
Ostre (930 m n.p.m.) – szczyt w Paśmie Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim. Stanowi on zakończenie ramienia górskiego, które odchodzi w kierunku północno-wschodnim od Magurki Radziechowskiej i rozdziela doliny potoków: Twardorzeczki i Leśnej.
Kuźnie – rezerwat przyrody nieożywionej, utworzonym zarządzeniem Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 11 grudnia 1996 r. (M.P. z 1996 r.
Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Słotwinie – parafia rzymskokatolicka w Słotwinie, należąca do dekanatu Radziechowy, diecezji bielsko-żywieckiej. Mieści się pod numerem 212.
Parafia Świętego Michała Archanioła w Leśnej – parafia rzymskokatolicka w Leśnej, należąca do dekanatu Radziechowy, diecezji bielsko-żywieckiej. Erygowana w 1973, mieści się pod numerem 414.