Gmina Świnna

0

Gmina Świnna - gmina wiejska w województwie śląskim, w powiecie żywieckm.

Warto zobaczyć

Parafia Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Przyłękowie – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w Przyłękowie. Należy do dekanatu Żywiec diecezji bielsko-żywieckiej. Prowadzą ją Salezjanie. Erygowana w 1985.
Trzebinia, Kościelna 1
Parafia Matki Bożej Różańcowej w Trzebini – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w Trzebini, w dekanacie Żywiec diecezji bielsko-żywieckiej. Od początku istnienia parafii do dnia 17 sierpnia 2014 jej proboszczem był ks. Stanisław Kuczek, budowniczy miejscowego kościoła.
Gawroniec - pow. 23,7 ha, położony w północnej części Żywieckiego Parku Krajobrazowego (gmina Świnna). Celem utworzenia była ochrona naturalnego las liściastego – buczyny karpackiej z płatami olszyny karpackiej. Został utworzony w 1995 roku.
Ostry Groń (643 m) – wzgórze w zachodniej części Pasma Pewelskiego w Beskidzie Makowskim. Wraz z wzgórzami Łyska, Barutka i Jasna Górka, tworzy drugi, niższy ciąg wzniesień Pasma Pewelskiego.
Pewel Mała, Jana Pawła II 137
Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Pewli Małej – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w Pewli Małej. Należy do dekanatu Jeleśnia diecezji bielsko-żywieckiej. Erygowana w 1983. Prowadzą ją księża Michalici.
Świnna, Wspólna 17
Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Świnnej – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w Świnnej. Należy do dekanatu Żywiec diecezji bielsko-żywieckiej. Erygowana w 1987.
Zwaliska (757 m) – wzgórze w środkowej części Pasma Pewelskiego, znajdujące się w nim pomiędzy Garlejowym Groniem (730 m) a Bigoską (742 m). Według Jerzego Kondrackiego, autora regionalizacji fizycznogeograficznej Polski pasmo to należy do Beskidu Makowskiego.
Stacja Narciarska Jastrzębica SKI – ośrodek narciarski położony w Przyłękowie w Beskidzie Żywieckim na północnym zboczu góry Jastrzębica (758 m n.p.m).