Powiat żywiecki - Architektura

Strony

Nowy Zamek w Żywcu – klasycystyczny pałac zaprojektowany z polecenia arcyksięcia Albrechta przez Karola Pietschkę, był kilkakrotnie przebudowywany. W latach 1893–1895 powstało nowe skrzydło pokryte szklanym dachem, w którym urządzono sypialnie i pokoje gościnne.
Stary Zamek w Żywcu znajduje się na miejscu średniowiecznego zamku, który został zniszczony w 1477 roku w wyniku akcji militarnej wojsk króla Kazimierza Jagiellończyka przeciwko Komorowskim herbu Korczak, opisanej przez Jana Długosza.
Karczma w Jeleśni (zwana też Starą karczmą) – zabytkowa, drewniana karczma w Jeleśni (Beskid Żywiecki), prawdopodobnie z XVIII wieku.
Zamek na wzgórzu Grojec w Żywcu – nieistniejący średniowieczny zamek w położony na szczycie wzgórza Grojec w Żywcu w województwie śląskim. W średniowieczu wzgórze to znajdowało się koło Żywca; obecnie jest położone w granicach miasta w dzielnicy Sporysz.
Rychwałd, Franciszkańska 1
Sanktuarium Matki Bożej Rychwałdzkiej – sanktuarium maryjne położone w Rychwałdzie na Żywiecczyźnie. Obiekt kultu stanowi XV-wieczny obraz Matki Bożej nieznanego autorstwa podarowany miejscowej parafii w 1644, znajdujący się w kościele parafialnym parafii pod wezwaniem św. Mikołaja.
Rajcza, Ujsolska 35
Pałac w Rajczy – wybudowany w 1800 r., w miejscowości Rajcza.
Ratusz w Żywcu – pierwszy budynek ratusza został wzniesiony w 1706 r. na miejscu kamienicy, którą zapisała miastu w testamencie Magdalena Kantorowska. 16 października 1706 r. dokonano uroczystego otwarcia obiektu.
Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Aniołów w Korbielowie – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w Korbielowie. Należy do dekanatu Jeleśnia diecezji bielsko-żywieckiej. Erygowana w 1993. Prowadzą ją ojcowie Dominikanie.
Parafia Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Przyłękowie – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w Przyłękowie. Należy do dekanatu Żywiec diecezji bielsko-żywieckiej. Prowadzą ją Salezjanie. Erygowana w 1985.
Kościół św. Wawrzyńca i św. Kazimierza Królewicza w Rajczy – kościół obrządku rzymskokatolickiego w Rajczy w powiecie żywieckim, parafialny.
Żywiec, Ignacego Jana Paderewskiego 10
Domek Chiński – zabytkowa altana położona w żywieckim parku, wybudowana w drugiej połowie XVIII wieku przez Wielopolskich, zbudowana w formie Domku Chińskiego, z uwidocznionym ponad dachem herbem Wielopolskich - Starykoń.
Aleja Wolności w Żywcu - aleja w Żywcu, w dzielnicy Śródmieście. Biegnie od ronda przy tzw. "Nowym Moście" do placu Grunwaldzkiego. Na odcinku od ul. Kraszewskiego do placu Grunwaldzkiego aleja jest wyłączona z ruchu samochodowego.
Aleja Piłsudskiego - aleja w Żywcu, w dzielnicy Śródmieście. Jako ulica klasy technicznej "Z", biegnie od skrzyżowania z ulicami Sienkiewicza i Żeromskiego w okolicy Szpitala Powiatowego do połączenia z ulicą Kopernika między osiedlami Parkowym i 700-lecia.
Jasna Górka – sanktuarium Matki Bożej w Ślemieniu, w parafii Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Ślemieniu.
Aleja Legionów (dawniej ulica Wojsk Ochrony Pogranicza) - aleja w Żywcu, w dzielnicy Śródmieście. Biegnie od ronda położonego nieopodal Placu Grunwaldzkiego skrzyżowania z Aleją Wolności w okolicy Miejskiego Centrum Kultury. Główna część alei ma status drogi powiatowej.

Strony