Wisła

0

Wisła – miasto w województwie śląskim, w powiecie cieszyńskim, położone w głębi Beskidu Śląskiego, w pobliżu granicy z Czechami. Znany ośrodek wypoczynkowy, turystyczny i sportowy. Wisła jest jednym z największych ośrodków luterańskich w Polsce i jedynym miastem, w którym ludność tego wyznania stanowi większość.

Warto zobaczyć

Barania Góra położona jest w południowo-wschodniej części Beskidu Śląskiego, drugi (po Skrzycznem) pod względem wysokości szczyt tego pasma. Jego wysokość to 1220m n.p.m. Jednocześnie jest najwyższym szczytem polskiej części Śląska Cieszyńskiego i polskiego Górnego Śląska.
Jezioro Czerniańskie (Zbiornik Czerniański) – zbiornik zaporowy utworzony w celach retencyjnych i jako rezerwuar wody pitnej w miejscu połączenia Białej i Czarnej Wisełki w Wiśle Czarne (województwo śląskie) poprzez budowę zapory ziemnej w 1973 roku.
Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wiśle – parafia rzymskokatolicka w Wiśle, w dekanacie wiślańskim diecezji bielsko-żywieckiej. Jest najstarszą w mieście, została erygowana 28 maja 1957.
Kaplica pw. Św. Jadwigi Śląskiej – kaplica w Wiśle, znajdująca się na terenie rezydencji prezydenta RP. Kaplica znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego w pętli beskidzkiej.
Kościół Ewangelicko-Augsburski apostołów Piotra i Pawła w Wiśle – ewangelicko-augsburski kościół parafialny znajdujący się w Wiśle, w powiecie cieszyńskim, w województwie śląskim. Kościół jest położony na ul. 1 Maja 49, w centrum miasta, tuż przy głównym deptaku.
Wisła, Zameczek 1
Telefon: 33 854 65 00
Zamek Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Wiśle – zamek w Wiśle, modernistyczny, wzniesiony w latach 1929–1930 według projektu Adolfa Szyszko-Bohusza dla prezydenta RP Ignacego Mościckiego; w latach 1931–1952 i od 2002 rezydencja Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Barania Góra – rezerwat przyrody zaliczony do klasy częściowych rezerwatów krajobrazowych, utworzony zarządzeniem Ministra Leśnictwa z dnia 5 listopada 1953 r. (M.P. z 1953 r.
Wisła, Kopydło 103a
Kościół Znalezienia Krzyża Świętego w Wiśle – drewniano-żelbetonowy kościół parafialny parafii pw. Znalezienia Krzyża Świętego w Wiśle-Głębcach. Wzniesiony w latach 1981-1983, zrekonstruowana zabytkowa wieża pochodzi z wybudowanego w 1575 kościoła w Połomi w powiecie wodzisławskim.
Cmentarz ewangelicki „Na Groniczku” w Wiśle – cmentarz parafii ewangelicko-ausgburskiej w Wiśle, położony na wzniesieniu w widłach Wisły i jej dopływu Kopydła, na którym pochowano wielu zasłużonych mieszkańców miasta.
Hala Radziechowska – (980-1050 m) – ciąg wielkich polan w Paśmie Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim, po obu stronach grzbietu między szczytami Glinnego i Magurki Radziechowskiej. Nazwa pochodzi od wsi Radziechowy, pierwotnie nazywano te polany Jaworzyną.