Kaplica św. Jadwigi Śląskiej na Zadnim Groniu w Wiśle-Czarnem

0

Kaplica pw. Św. Jadwigi Śląskiej – kaplica w Wiśle, znajdująca się na terenie rezydencji prezydenta RP.

Kaplica znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego w pętli beskidzkiej.

Czytaj dalej

Kaplica pw. Św. Jadwigi Śląskiej – kaplica w Wiśle, znajdująca się na terenie rezydencji prezydenta RP.

Kaplica znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego w pętli beskidzkiej.

Historia

Kaplicę w stylu alpejskim zbudowano z gotowych elementów drewnianych przywiezionych z Przyszowic.

12 grudnia 2009 Maria Kaczyńska przekazała w darze tabernakulum wykonane z mosiądzu, ze srebrnymi zdobieniami. Po katastrofie w Smoleńsku, w wyniku której zmarł prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką, w kaplicy odprawiono ekumeniczne nabożeństwo.

Architektura

Fasada

Budynek w stylu alpejskim, pokryty gontem. Wieżyczka znajduje się na osi kaplicy. Świątynia jest orientowana. Z lewej strony znajduje się mała zakrystia.

Wnętrze

W prezbiterium znajduje się ołtarz z 1. połowy XVII wieku, w stylu manierystycznym. W jego centrum znajduje się obraz "Droga Krzyżowa" z 1683 roku, a powyżej obraz "Wniebowzięcie i Koronacja Najświętszej Marii Panny". Barokowy ołtarz został zakupiony przez fundatora z cieszyńskiego muzeum diecezjalnego (pochodzi z kościoła w Bystrzycy na dzisiejszym Zaolziu). Po lewej stronie figura św. Jadwigi Śląskiej z sakiewką w ręku (dar Jolanty Kwaśniewskiej), po prawej stronie chrzcielnica (dar Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego), nad chrzcielnicą mały krucyfiks (dar Marii Kaczyńskiej).

Dzwonnica

Dzwonnica w postaci kampanili pochodzi z 2004 roku. Ma 10 metrów wysokości i znajdują się w niej trzy dzwony (420 kg, 260 kg, 190 kg) wykonane przez ludwisarnię Felczyńskich.

Nabożeństwa

W kaplicy w niedziele odprawiane są nabożeństwa: o 10:30 ewangelickie, o 12:00 katolickie (wstęp po okazaniu dowodu osobistego).


Kaplica św. Jadwigi Śląskiej na Zadnim Groniu w Wiśle-Czarnem - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.