Koniaków

0

Koniaków - wieś położona w województwie śląskim, w powiecie cieszyńskim, w gminie Istebna.

Warto zobaczyć

Koniaków, Centrum 324
Parafia Świętego Bartłomieja w Koniakowie – parafia rzymskokatolicka w Koniakowie, należąca do dekanatu Istebna, diecezji bielsko-żywieckiej. W 2005 zamieszkiwało ją ponad 3000 katolików.
Koczy Zamek (847 m n.p.m.) – niezalesione wzgórze w obrębie Bramy Koniakowskiej w południowej części Beskidu Śląskiego.
Tyniok (892 m n.p.m.) – dwuwierzchołkowy szczyt w głównym grzbiecie Beskidu Śląskiego, wznoszący się bezpośrednio na północ od Przełęczy Koniakowskiej. Zalesiony wierzchołek wschodni jest niższy zaledwie o 2 m od wierzchołka zachodniego, pokrytego polami i pastwiskami.
Ochodzita (895 m n.p.m.) – wybitna, bezleśna góra o kopulastym kształcie w Beskidzie Śląskim, wznosząca się w głównym grzbiecie karpackim na terenie Koniakowa. Stanowi zwornik dla odgałęziającego się tu ku północy właściwego grzbietu Beskidu Śląskiego.
Siwoniowski (798 m n.p.m.) – niewybitny szczyt w południowej części Beskidu Śląskiego, a ściślej biorąc – wyraźne wypiętrzenie w grzbiecie, odchodzącym w Trojakach od głównego grzbietu wododziałowego Karpat w kierunku zachodnim i ograniczającym od południa dolinę Krężelki, ok.
Przełęcz Koniakowska (766 m n.p.m.) – dość szerokie i głębokie siodło w obrębie Bramy Koniakowskiej, w głównym grzbiecie Beskidu Śląskiego – i w głównym wododziale Polski, między Koczym Zamkiem na południu a Tyniokiem na północy.
Koniaków, Szańce 550
Muzeum Koronki – Izba Pamięci Marii Gwarek w Koniakowie – muzeum położone w Koniakowie, na terenie przysiółka Szańce. Poświęcone jest osobie Marii Gwarek – wybitnej koniakowskiej koronkarki.