Wisła - Atrakcje

Strony

Barania Góra położona jest w południowo-wschodniej części Beskidu Śląskiego, drugi (po Skrzycznem) pod względem wysokości szczyt tego pasma. Jego wysokość to 1220m n.p.m. Jednocześnie jest najwyższym szczytem polskiej części Śląska Cieszyńskiego i polskiego Górnego Śląska.
Jezioro Czerniańskie (Zbiornik Czerniański) – zbiornik zaporowy utworzony w celach retencyjnych i jako rezerwuar wody pitnej w miejscu połączenia Białej i Czarnej Wisełki w Wiśle Czarne (województwo śląskie) poprzez budowę zapory ziemnej w 1973 roku.
Kaplica pw. Św. Jadwigi Śląskiej – kaplica w Wiśle, znajdująca się na terenie rezydencji prezydenta RP. Kaplica znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego w pętli beskidzkiej.
Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wiśle – parafia rzymskokatolicka w Wiśle, w dekanacie wiślańskim diecezji bielsko-żywieckiej. Jest najstarszą w mieście, została erygowana 28 maja 1957.
Kościół Ewangelicko-Augsburski apostołów Piotra i Pawła w Wiśle – ewangelicko-augsburski kościół parafialny znajdujący się w Wiśle, w powiecie cieszyńskim, w województwie śląskim. Kościół jest położony na ul. 1 Maja 49, w centrum miasta, tuż przy głównym deptaku.
Wisła, Zameczek 1
Telefon: 33 854 65 00
Zamek Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Wiśle – zamek w Wiśle, modernistyczny, wzniesiony w latach 1929–1930 według projektu Adolfa Szyszko-Bohusza dla prezydenta RP Ignacego Mościckiego; w latach 1931–1952 i od 2002 rezydencja Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Barania Góra – rezerwat przyrody zaliczony do klasy częściowych rezerwatów krajobrazowych, utworzony zarządzeniem Ministra Leśnictwa z dnia 5 listopada 1953 r. (M.P. z 1953 r.
Wisła, Kopydło 103a
Kościół Znalezienia Krzyża Świętego w Wiśle – drewniano-żelbetonowy kościół parafialny parafii pw. Znalezienia Krzyża Świętego w Wiśle-Głębcach. Wzniesiony w latach 1981-1983, zrekonstruowana zabytkowa wieża pochodzi z wybudowanego w 1575 kościoła w Połomi w powiecie wodzisławskim.
Cmentarz ewangelicki „Na Groniczku” w Wiśle – cmentarz parafii ewangelicko-ausgburskiej w Wiśle, położony na wzniesieniu w widłach Wisły i jej dopływu Kopydła, na którym pochowano wielu zasłużonych mieszkańców miasta.
Hala Radziechowska – (980-1050 m) – ciąg wielkich polan w Paśmie Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim, po obu stronach grzbietu między szczytami Glinnego i Magurki Radziechowskiej. Nazwa pochodzi od wsi Radziechowy, pierwotnie nazywano te polany Jaworzyną.
Pałacyk Myśliwski Habsburgów w Wiśle wybudowany został na polanie Przysłop w latach 1897-1898 na polecenie arcyksięcia Fryderyka Habsburga.
Wisła, plac Bogumiła Hoffa 3
Telefon: +48 33 855 24 25
Wisła, Spokojna 4
Parafia Ewangelicko-Augsburska w Wiśle Głębcach – parafia luterańska w Wiśle, w dzielnicy Głębce, należąca do diecezji cieszyńskiej. Parafia powstała w wyniku podziału parafii w Wiśle Centrum z dniem 1 grudnia 1994.
Gańczorka (909 m n.p.m.) – wyraźny, prawie w całości zalesiony szczyt w głównym grzbiecie Beskidu Śląskiego, pierwszy na południe licząc od zwornikowej Karolówki.
Zadni Groń (728 m n.p.m.) – kopcowate, zalesione wzniesienie w Beskidzie Śląskim, w ramieniu Kozińców na terenie miasta Wisły. Wzniesienie to wyrasta w kierunku północno-wschodnim od szczytu Kubalonki i opada swymi stokami nad jezioro zaporowe w Wiśle Czarnem – Jezioro Czerniańskie.
Jaworzyna (też: Skałka; 1020 m n.p.m.) – niewybitne wzniesienie w masywie Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim, w niezbyt wyraźnym w tej części grzbiecie, opadającym od zwornikowego Wierchu Wisełki w kierunku południowo-wschodnim, nad dolinę Kamesznickiego Potoku.
Karolówka (931 m n.p.m.) – mało wyróżniające się w terenie, całkowicie zalesione wzniesienie w Beskidzie Śląskim, w głównym wododziale Polski (rozdzielającym dorzecza Wisły i Odry), na granicy Wisły, Istebnej i Kamesznicy.
Schronisko PTTK na Przysłopie pod Baranią Górą położone jest na wysokości 900 m n.p.m.
Wisła - faunistyczny rezerwat wodny na terenie miasta Wisła w powiecie cieszyńskim. Znajduje się w centrum Pasma Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim.
Kubalonka (830 m n.p.m.) – zalesiony, niewybitny szczyt o dwóch spłaszczonych wierzchołkach, wznoszący się w Paśmie Baraniej Góry w Beskidzie Ślaskim, tuż na północny wschód od przełęczy Kubalonka.

Strony