Powiat zawierciański - Atrakcje

Strony

Zamek Ogrodzieniec  to okazałe, utrwalone ruiny warowni i magnackiej rezydencji, wkomponowanej w naturalną formację skalną, położone na wzniesieniu zwanym Górą Zamkową.  Zamek w Podzamczu, często błędnie zwany zamkiem w Ogrodzieńcu,  to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc na Szlaku
Zamek w Smoleniu – zamek rycerski znajdujący się we wsi Smoleń w województwie śląskim oraz na Szlaku Orlich Gniazd oraz Jurajskim Rowerowym Szlaku Orlich Gniazd.
Zawiercie, Henryka Sienkiewicza 4
Telefon: +48326722271
Bazylika Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu - murowany kościół z czerwonej cegły wybudowany w latach 1896-1903, w stylu neogotyku na planie krzyża łacińskiego. Posiada pięć wież, z których dwie najokazalsze górują od frontu.
Kościół parafialny pod wezwaniem świętego Jakuba Apostoła w Gieble – XII-wieczny kościół romański, znajdujący się w Gieble, jeden z najstarszych w Małopolsce kościołów wiejskich.
Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Przyłęku Szlacheckim – kościół katolicki w Przyłeku Szlacheckim.
Zamek "Bąkowiec" w Morsku – pozostałości zamku rycerskiego z XIV wieku leżącego na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, wybudowanego w systemie tzw. Orlich Gniazd, we wsi Morsko w województwie śląskim, w powiecie zawierciańskim.
Zamek w Pilicy (zwany również pałacem) - zabytkowy zamek znajdujący się w mieście Pilica, w województwie śląskim. Otoczony fortyfikacjami bastionowymi zamek składa się z 4 skrzydeł otaczających wewnętrzny dziedziniec.
Strażnica Ryczów – budowla obronna w pobliżu Ryczowa, w gminie Ogrodzieniec. Powstała prawdopodobnie w końcu XIV w. z inicjatywy Kazimierza Wielkiego. Obecnie w stanie ruiny.
Włodowice, Krakowska 24
Pałac we Włodowicach – zrujnowany pałac, położony we Włodowicach.
Zamek Udórz – relikty średniowiecznego zamku rycerskiego, położone na wschód od wsi Udórz na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, na wzgórzu zwanym Zamczyskiem, nad rzeką Udorką.
Pałac Dembińskich w Szczekocinach – wybudowany w 1780 r., w miejscowości Szczekociny.
Ciągowice, Henryka Sienkiewicza 3
Żarnowiec, Kościelna 4
Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żarnowcu – parafia rzymskokatolicka w Żarnowcu. Należy do dekanatu żarnowieckiego diecezji kieleckiej. Założona w XVIII wieku. Mieści się przy ulicy Kościelnej. Duszpasterstwo w niej prowadzą księża diecezjalni.
Parafia św. Bartłomieja Apostoła we Włodowicach – parafia rzymskokatolicka we Włodowicach. Należy do Dekanatu Zawiercie – NMP Królowej Polski archidiecezji częstochowskiej. Została utworzona w 1373 roku.
Zawiercie, Marszałkowska 41
Synagoga w Zawierciu – synagoga znajdująca się w Zawierciu przy ulicy Marszałkowskiej 41.
Parafia Najświętszej Maryi Panny Różańcowej i św. Franciszka z Asyżu w Górze Włodowskiej i Zdowie – parafia rzymskokatolicka w Górze Włodowskiej i Zdowie.

Strony