Świętochłowice - Atrakcje

Strony

Kościół pw. Matki Bożej Różańcowej – kościół parafialny znajdujący się w Chropaczowie, dzielnicy Świętochłowic.
Kościół pw. św. Augustyna - kościół parafialny znajdujący się w Lipinach, dzielnicy Świętochłowic przy ul. Chorzowskiej. Jest to najstarszy kościół w mieście.
Świętochłowice, Zgoda, Wojska Polskiego 13
Kościół pw. św. Józefa - kościół parafialny znajdujący się na Zgodzie, dzielnicy Świętochłowic.
Kościół im. Jana Chrzciciela – kościół ewangelicki, znajdujący się w Centrum, dzielnicy Świętochłowic przy ul.Katowickiej.
Kościół św. Piotra i Pawła - kościół parafialny znajdujący się w dzielnicy Centrum w Świętochłowicach przy ulicy Katowickiej.
Pałacyk (piaśnicki zameczek) znajduje się w Świętochłowicach, w dzielnicy Piaśniki. Został zbudowany w 1859, jako dom urzędniczy dyrekcji kopalń i hut rodu Henckel von Donnersmarcków.
Ratusz w Świętochłowicach-Chropaczowie mieści się przy ulicy Łagiewnickiej 34.
Ratusz w Lipinach - neogotycki ratusz mieszczący się przy ul. Chorzowskiej w Świętochłowicach.
Ratusz w mieści się w Świętochłowicach-Centrum przy ulicy Katowickiej.
Foryska (Staw Foryśka) – niewielki staw położony przy Osiedlu Piaśniki II w Świętochłowicach, województwo śląskie. Jest jednym z cenniejszych, pod względem przyrodniczym, obiektów na terenie miasta.
Dyrekcja Kopalń i Hut Donnersmarcków znajduje się w Świętochłowicach - Centrum przy ulicy Katowickiej 30. Została ona zbudowana prawdopodobnie jeszcze przed 1883 rokiem, jednak na samym gmachu widnieje data 1897.
Gmach Poczty w Zabrzu – budynek Poczty Głównej przy Placu Dworcowym 1 w Zabrzu, dawny gmach poczty cesarskiej zniesiony w latach 1909-1911. Monumentalny, murowany, zdobiony szczytami o falistej linii w stylu neogotyckim.
Świętochłowice, Piaśniki, Powstańców Sląskich 13
Schron bojowy w Piaśnikach – schron znajdujący się w Świętochłowicach-Piaśnikach wybudowany w 1937 roku. Stanowi jeden ze schronów Obszaru Warownego Śląsk
Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa kościół parafialny znajdujący się w Piaśnikach, dzielnicy Świętochłowic przy ul. Chorzowskiej 4.
Staw Kalina znajduje się w Świętochłowicach w dzielnicy Zgoda (województwo śląskie). Jest to największy zbiornik wodny w mieście. Znajduje się on w bezodpływowym obniżeniu. Powierzchnia stawu wynosi około 5,3 ha (53 000 m²). Głębokość wody nie przekracza 3,5 m.
Góra Hugona (śl. Hugoberg) — najwyższe wzniesienie Świętochłowic, ok. 311,4 m n.p.m. Znajduje się w obrębie Wzgórz Chropaczowskich. Stanowi dział wodny I rzędu pomiędzy Wisłą a Odrą.
Willa Wallisów - zabytkowa willa należąca początkowo do rodziny nauczycielskiej - Wallisów. Wybudowana w latach 20. XX wieku. Po II wojnie światowej w budynku mieściła się siedziba Komitetu Miejskiego PZPR. Obecnie mieści się tam siedziba Banku Zachodniego WBK oraz Urząd Stanu Cywilnego.
Muzeum Miejskie w Świętochłowicach – muzeum prezentujące sztukę Górnego Śląska oraz samych Świętochłowic. Wydaje liczne publikacje dotyczące tego miasta oraz organizuje wystawy z nim związane.

Strony