Pałac w Świętochłowicach

0

Pałacyk (piaśnicki zameczek) znajduje się w Świętochłowicach, w dzielnicy Piaśniki. Został zbudowany w 1859, jako dom urzędniczy dyrekcji kopalń i hut rodu Henckel von Donnersmarcków.

Wzniesiony na planie prostokąta z silnie wysuniętymi ryzalitami bocznymi, dwuipółtraktowy z centralnie usytuowaną klatką schodową. Pokrywał go dach dwuspadowy. Fasada była utrzymana w stylu neorenesansowym, cokół i elewacja parteru były boniowane. Centralną, wejściową oś akcentował portyk ujęty pilastrami dźwigającymi prosty gzyms. Okna ryzalitów bocznych w parterze wieńczyły trójkątne naczółki. W pierwszej kondygnacji okna były zamknięte półkoliście. Ryzality nakrywały trójkątne szczyty. W 1866 w pobliżu piaśnickiego zameczku założono park, wraz z kortami tenisowymi, kręgielnią i stawem. W pobliżu znajdowały się niewielkie domy służby.

Podczas pierwszej wojny światowej budynek został dotknięty szkodami górniczymi i został przebudowany w 1917. Zlikwidowano dodatkowe wielobiegowe schody na osi budynku przed starym portykiem. Nowy portyk był rodzajem krytej werandy z tarasem. Po zakończeniu remontu w portyku wejściowym, w dwóch bocznych ryzalitach I piętra założona secesyjne witraże.

Na terenie parku znajduje się schron, który był używany podczas II wojny światowej.

Obecnie na terenie obiektu znajduje się zakład krawiecki "Incognito - Moda Damska".

Pałac w Świętochłowicach - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.