Centrum

0

Centrum, dzielnica Świętochłowic. Od północy graniczy z Lipinami, Piaśnikami i Chorzowem, od zachodu z Rudą Śląską, od południa ze Zgodą, a od wschodu ponownie z Chorzowem.

W Centrum znajduje się gmach Urzędu Miejskiego z początku XX w. Obok znajduje się wieża ciśnień z 1909. Znajdują się też tam dwa kościoły: katolicki św. Piotra i Pawła z 1891 i ewangelicki im. Jana Chrzciciela z 1901. Naprzeciwko tego kościoła znajduje się dawna Dyrekcja Kopalń i Hut Donnersmarcków z końca XIX wieku. Ulica Katowicka znajdująca się w dzielnicy jest głównym deptakiem Świętochłowic i wizytówką miasta.

Warto zobaczyć

Kościół św. Piotra i Pawła - kościół parafialny znajdujący się w dzielnicy Centrum w Świętochłowicach przy ulicy Katowickiej.
Kościół im. Jana Chrzciciela – kościół ewangelicki, znajdujący się w Centrum, dzielnicy Świętochłowic przy ul.Katowickiej.
Ratusz w mieści się w Świętochłowicach-Centrum przy ulicy Katowickiej.
Gmach Poczty w Zabrzu – budynek Poczty Głównej przy Placu Dworcowym 1 w Zabrzu, dawny gmach poczty cesarskiej zniesiony w latach 1909-1911. Monumentalny, murowany, zdobiony szczytami o falistej linii w stylu neogotyckim.