Pałac Rheinbabenów

0

Pałac Rheinbabenów (nazywany również Zameczkiem) – pałac rodu Rheinbabenów położony w Michałkowicach, dzielnicy Siemianowic Śląskich przy ulicy Oświęcimskiej 1. Pałac został wpisany do rejestru zabytków dnia 9 listopada 1988 (nr rej.: A/1379/88).

Na początku dwór był własnością rodu Mieroszewskich. Był głównie zbudowany z drewna, z wyjątkiem murowanych fundamentów, jednak od XVI w. był on wzmacniany poprzez budowanie murowanych pięter o kształtach kwadratu lub prostokąta, dobudowywanie parkanu oraz wieży wznoszącej się nad wrotami. W 1741 r. ostatni przedstawiciel rodu Mieroszewskich – Jan Krzysztof wydał swoją córkę za niemieckiego podporucznika z rodu Schwellengröbel. Michałkowice przeszły pod władanie rodu Schwellengröbel, a następnie Rheinbabenów. Ród Rheinbabenów zmienił styl architektoniczny pałacu na neogotycki. Po II wojnie światowej właścicielem "Zameczku" stała się kopalnia "Michał", która przekształciła go w Zakładowy Dom Kultury. Obecnie pałac podlega kopalni "Siemianowice", mieści się w nim Klub Technika, a w salach są organizowane liczne imprezy o charakterze kulturalnym.

Po pierwszej połowie XIX w. Michałkowicki "Zameczek" został przebudowany, a łączna powierzchnia wynosiła 831 m², na co składały się: taras 115 m², ogród zimowy 170 m² oraz budynek 546 m². Łączny korpus zespołu wynosi 6950 m³, na co składały się: taras 250 m³, ogród zimowy 700 m³ oraz budynek 6000 m³.

Pałac był otoczony przez rozległy park (obecnie park Górnik) leżący nad stawem. W parku znajdowały się również zadrzewienia specjalnie przeznaczone do wypoczynku, które łączyły w sobie naturalny krajobraz z obrazem szybów górniczych. Zespół zamkowy a dokładniej ogród posiadał własne alpinarium, ogród zimowy, dekoracyjne pnącza, altany i kaskady.

Pałac Rheinbabenów - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.