Siemianowice Śląskie - Atrakcje

Strony

Pałac w Siemianowicach Śląskich , Pałac Donnersmarcków w Siemianowicach Śląskich (nazywany również Pałacem Mieroszewskich w Siemianowicach Śląskich ) – klasycystyczny pałac znajdujący się w Siemianowicach Śląskich przy ulicy Chopina.
Pałac Rheinbabenów (nazywany również Zameczkiem) – pałac rodu Rheinbabenów położony w Michałkowicach, dzielnicy Siemianowic Śląskich przy ulicy Oświęcimskiej 1. Pałac został wpisany do rejestru zabytków dnia 9 listopada 1988 (nr rej.: A/1379/88).
Parafia Wniebowzięcia NMP w Przełajce - katolicka parafia w dekanacie siemianowickim. Została utworzona 28 maja 1957 roku.
Parafia św. Antoniego z Padwy w Siemianowicach Śląskich – parafia rzymskokatolicka w dekanacie Siemianowice Śląskie archidiecezji katowicka.
Parafia Krzyża Świętego w Siemianowicach Śląskich – rzymskokatolicka parafia położona w dekanacie siemianowickim, w Siemianowicach Śl. przy ul. Powstańców 2.
Parafia św. Michała Archanioła w Michałkowicach - katolicka parafia w dekanacie siemianowickim. Została utworzona w XIII wieku. Z tej parafii pochodzi biskup Czesław Domin.
Willa Fitznera – dawna willa przemysłowca Wilhelma Fitznera, znajdująca się w Siemianowicach Śląskich przy ulicy 27-go stycznia 3. Willa została zbudowana w 1859 oraz rozbudowana w 1883 roku. Willa spłonęła na początku XX wieku.
Siemianowice Śląskie, Stanisława Wyspiańskiego 3
Parafia Ewangelicko-Augsburska w Siemianowicach Śląskich – parafia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, w diecezji katowickiej.
Dom leśniczego i ogrodnika − neogotycki budynek w formie małego zamku z okrągłą wieżą, usytuowany w południowej części posiadłości rodu Rheinbabenów w Michałkowicach, dzielnicy Siemianowic Śląskich przy ulicy Oświęcimskiej 7 w parku Górnik.
Siemianowice Śląskie, Fryderyka Chopina 6
Muzeum Miejskie w Siemianowicach Śląskich – muzeum dotyczące historii Śląska i miasta Siemianowice Śląskie. Znajduje się ono w XVII-wiecznym spichlerzu, w Zespole Pałacowo-Parkowym. Muzeum organizuje wystawy stałe i tymczasowe, a także seminaria oraz spotkania o charakterze naukowo-oświatowym.
Parafia Nawiedzenia NMP w Bańgowie – katolicka parafia w dekanacie siemianowickim, istniejąca od 1 stycznia 1990 roku. Budowniczym kościoła parafialnego był ks. prałat Stanisław Sierla.
Park Górnik w Siemianowicach Śląskich (dawniej Park Rheinbabenów w Michałkowicach) − zabytkowy teren parkowy w Michałkowicach, dzielnicy Siemianowic Śląskich, zlokalizowany przy ulicy Oświęcimskiej. Na terenie parku znajdują się: Zespół pałacowy Pałac Rheinbabenów (nazywany również Zameczkiem)
Parafia św. Jana Sarkandra w Bańgowie – parafia rzymskokatolicka w dekanacie siemianowickim archidiecezji katowickiej. Powstała w 1993 roku jako parafia tymczasowa, a 1 stycznia 2004 roku jako parafia pełnoprawna.

Strony