Częstochowa - Atrakcje

Strony

Częstochowa, Ojca Augustyna Kordeckiego 2
Jasna Góra (łac. Mons Clara) – sanktuarium, zespół klasztorny zakonu paulinów w Częstochowie, położony na wzgórzu Jasna Góra, którego nazwa pochodzi od nazwy klasztoru.
Częstochowa, Krakowska 15/17
Bazylika archikatedralna Świętej Rodziny w Częstochowie – neogotycka, trójnawowa świątynia rzymskokatolicka znajdująca się w Częstochowie przy ulicy Krakowskiej.
Bazylika jasnogórska, Bazylika Znalezienia Krzyża Świętego i Narodzenia Najświętszej Maryi Panny – bazylika będąca główną częścią zespołu klasztornego na Jasnej Górze w Częstochowie. Usytuowana jest pomiędzy kruchtą prowadzącą do kaplicy św. Antoniego z Padwy, a dziedzińcem głównym klasztoru.
Częstochowa, Plac Władysława Biegańskiego 44
Kościół św. Jakuba w Częstochowie to kościół w częstochowskim śródmieściu. Znajduje się przy Placu Władysława Biegańskiego.
Kościół św. Zygmunta w Częstochowie − zabytkowy kościół w częstochowskim Starym Mieście, przy pl. Ignacego Daszyńskiego.
Dolina Miłosierdzia Bożego – katolickie sanktuarium Miłosierdzia Bożego oraz parafia pod tym samym wezwaniem w Częstochowie, prowadzone przez pallotynów.
Stary Rynek – jeden z placów Częstochowy, o wymiarach ok. 100 na 66 m, położony w dzielnicy Stare Miasto, znajduje się za rozpoczynającym aleję Najświętszej Maryi Panny kościołem św. Zygmunta. Kończy tutaj swój bieg Szlak Orlich Gniazd.
Częstochowa, Śródmieście, Plac Władysława Biegańskiego 45
Ratusz w Częstochowie − ratusz w Śródmieściu Częstochowy, przy placu Władysława Biegańskiego, klasycystyczny, wzniesiony w latach 1828–1836 według projektu Franciszka Reinsteina, przebudowany w 1908; wpisany do rejestru zabytków w 1960.
Częstochowa, Częstochówka, Rynek Wieluński
Rynek Wieluński w Częstochowie – jeden z placów w Częstochowie, w dzielnicy Częstochówka-Parkitka, historyczny rynek Nowej Częstochowy. Nazwa rynku nawiązuje do miasta Wieluń, do którego, od czasów średniowiecza, wiedzie droga wychodząca z rynku w kierunku północno-zachodnim.
Kościół Ewangelicko-Augsburski Wniebowstąpienia Pańskiego w Częstochowie – kościół parafii Ewangelicko-Augsburskiej. Mieści się przy skrzyżowaniu ulicy Śląskiej z ulicą Mikołaja Kopernika.
Częstochowa, Aleja Najświętszej Maryi Panny 51
Częstochowa, Majora Waleriana Łukasińskiego 50/68
Pałacyk Hantkego - zabytkowa, neobarokowa willa w Częstochowie-Rakowie, zbudowana na zlecenie Bernarda Hantkego w latach 1900-1903 według projektu z 1898 roku.
Częstochowa, Strażacka 8/12
Pałacyk Brassów – zabytkowa, klasycystyczna kamienica w Częstochowie, przy ul. Strażackiej, zbudowana w 1897 roku.
Cmentarz Kule w Częstochowie – nekropolia położona na niewielkim wzgórzu, na północ od centrum Częstochowy. Ulokowana w pobliżu stanowiącej przedmieście osady Kule w 1882, po przeniesieniu cmentarza z rejonu ulic Fabrycznej (obecnie Mielczarskiego) i Ogrodowej.
Góry Kawie – dwa wzgórza w granicach Częstochowy, wznoszące się na 294,7 (zachodnie) i 292 (wschodnie) m n.p.m.. Odpowiednio dziewiąte i dwunaste pod względem wysokości w granicach miasta. Położone w północnej części miasta, w dzielnicy Północ.
Częstochowa, Aleja Najświętszej Maryi Panny 35
Cmentarz żydowski w Częstochowie – położony jest przy ul. Złotej w dzielnicy Dąbie (administracyjnie Zawodzie-Dąbie), obok terenów Huty Częstochowa.
Częstochowa, Świętego Rocha 79a
Kościół Świętego Rocha i Świętego Sebastiana w Częstochowie – kościół rektoralny znajdujący się w Częstochowie, przy ulicy świętego Rocha.
Ulica 7 Kamienic – jedna z zabytkowych ulic w Częstochowie, położona w bezpośrednim sąsiedztwie Jasnej Góry. Ma około 600 metrów długości i otacza wzgórze jasnogórskie od strony południowej. Nazwa ulicy pochodzi od siedmiu domów zbudowanych przy ulicy na początku XIX wieku.

Strony