Częstochowa - Ulice

Strony

Pomnik przyrody Aleja Brzozowa − pomnik przyrody w Częstochowie, utworzony przez Radę Miasta Częstochowy uchwałą 1064/LXIV/2006 23 października 2006 roku w celu ochrony populacji brzozy brodawkowatej (Betula pendula).
Aleja Najświętszej Maryi Panny (często skrótowo al. NMP lub Aleje) – ulica w Częstochowie, będąca główną, reprezentacyjną arterią komunikacyjną centrum miasta. Jest ona usytuowana równoleżnikowo, ma długość ok. 1,5 kilometra i szerokość 44 metrów.
Ulica 7 Kamienic – jedna z zabytkowych ulic w Częstochowie, położona w bezpośrednim sąsiedztwie Jasnej Góry. Ma około 600 metrów długości i otacza wzgórze jasnogórskie od strony południowej. Nazwa ulicy pochodzi od siedmiu domów zbudowanych przy ulicy na początku XIX wieku.
Aleja Pokoju w Częstochowie to ulica położona (w swojej głównej części) w dzielnicy Raków, wytyczona w latach 50. XX wieku, w ramach planu sześcioletniego.
Aleja Wolności (na początku XX wieku Teatralna) – jedna z głównych ulic w śródmieściu Częstochowy, rozciąga się pomiędzy Rondem Mickiewicza, a Alejami.
Aleja Henryka Sienkiewicza w Częstochowie - aleja w centrum Częstochowy, prowadząca od Alei Najświętszej Maryi Panny do Jasnej Góry. Dzieli ona Parki jasnogórskie na dwie części: Park im. 3 Maja i Park im. Staszica.
Ulica Śląska – jedna z ważniejszych ulic w śródmieściu Częstochowy, rozciąga się pomiędzy ulicą Sobieskiego, a placem Biegańskiego. Jest w całości jednokierunkowa, ruch odbywa się w kierunku na północ, a w przeciwną stronę ulicą Nowowiejskiego.
Ulica Mikołaja Kopernika (dawniej Żelazna) – jedna z ważniejszych ulic w śródmieściu Częstochowy, rozciąga się pomiędzy al. Wolności a ul. K. Pułaskiego.
Ulica Katedralna – jedna z zabytkowych ulic w Częstochowie, położona w dzielnicy Śródmieście, pomiędzy ulicami Piłsudskiego i Krakowską. Numeracja budynków zaczyna się od placu na rogu z ul. Krakowską, przy katedrze, od której nazwano ulicę.
Ulica Józefa Piłsudskiego – jedna z głównych ulic w śródmieściu Częstochowy, rozciąga się pomiędzy Piotrkowską, a Alejami. Przy tej ulicy znajduje się dworzec kolejowy Częstochowa oraz siedziba Regionalnego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Częstochowie Konduktorownia.
Aleja Tadeusza Kościuszki – jedna z najważniejszych ulic w Częstochowie.
Ulica Mirowska – jedna z ulic we wschodniej Częstochowie w dzielnicy Zawodzie, rozciąga się pomiędzy placem Daszyńskiego, a ulicą Mstowską, prowadzi ruch od Częstochowy do miejscowości Mstów.
Ulica Wieluńska - jedna z zabytkowych ulic w Częstochowie, położona w bezpośrednim sąsiedztwie Jasnej Góry. Ma około 300 metrów długości, a różnica wysokości między początkiem i końcem ulicy wynosi 20 m. Ulicą wiódł niegdyś trakt z Jasnej Góry do Wielunia.
Aleja Armii Krajowej – jedna z głównych ulic Częstochowy na Tysiącleciu. Rozciąga się pomiędzy ulicą Jasnogórską a aleją Wyzwolenia.
Ulica Leopolda Okulickiego – jedna z ważniejszych ulic na Parkitce w Częstochowie, rozciąga się pomiędzy ulicą Okólną, a ulicą św. Rocha.
Ulica Jana III Sobieskiego – jedna z ważniejszych ulic w śródmieściu Częstochowy, rozciąga się pomiędzy ulicą K. Pułaskiego, a aleją Wolności.
Ulica Krakowska – jedna z ulic na Starym Mieście w Częstochowie, rozciąga się pomiędzy placem Daszyńskiego a aleją Wojska Polskiego.
Ulica Władysława Orkana – jedna z ważniejszych ulic na Wrzosowiaku w Częstochowie, rozciąga się pomiędzy Wzgórzem Błeszno a ul. Jagiellońską. Na odcinku od al. 11 Listopada do ul. Jagiellońskiej środkiem ulicy biegnie wydzielone torowisko tramwajowe.
Aleja Jana Pawła II – jedna z najważniejszych ulic w Częstochowie (ok. 3 km długości). W całości jest drogą dwupasmową. Na ok. 80% długości posiada status drogi krajowej nr 46. Dawniej ulica nosiła nazwę al. W. Lenina.
Ulica św. Rocha – ważna częstochowska ulica zaczynająca się pod Jasną Górą na Rynku Wieluńskim. Ulica prowadzi do granicy miasta (wylot z Częstochowy na Wieluń). Na przeważającym odcinku posiada status drogi krajowej nr 43.

Strony