Ruda Śląska - Atrakcje

Strony

Sanktuarium św. Józefa w Rudzie Śląskiej − rzymskokatolickie Sanktuarium Diecezjalne należące do dekanatu Ruda Śląska w archidiecezji katowickiej.
Ruda Śląska, Kochłowice, Księdza Ludwika Tunkla 2
Sanktuarium Matki Bożej z Lourdes w Rudzie Śląskiej-Kochłowicach - rzymskokatolicki kościół filialny i sanktuarium maryjne mieszczące się w Rudzie Śląskiej, w dzielnicy Kochłowice, przy ulicy Wyzwolenia, najstarszy kościół w mieście.
Zamek w Rudzie Śląskiej − zamek (obecnie ruiny zamku) położone w Rudzie, dzielnicy Rudy Śląskiej na skrzyżowaniu ulic: Bujoczka, Starowiejskiej, Szczęść Boże.
Ruda Śląska, Nowy Bytom, Plac Jana Pawła II 5
Kościół Świętego Pawła – świątynia parafialna Nowego Bytomia (śl. Fryncita, Fryna), obecnie dzielnicy Rudy Śląskiej. Kościół zamyka od zachodu plac Jana Pawła II, który przylega do głównej ulicy Nowego Bytomia – ul. Niedurnego.
Kościół świętego Michała Archanioła w Rudzie Śląskiej – rzymskokatolicki kościół parafialny w Rudzie Śląskiej, w województwie śląskim. Należy do dekanatu Ruda Śląska archidiecezji katowickiej. Mieści się przy ulicy Augusta Hlonda, w dzielnicy Orzegów.
Ruda Śląska, Godula, Karola Goduli 22
Kościół Ścięcia świętego Jana Chrzciciela w Rudzie Śląskiej – rzymskokatolicki kościół parafialny w Rudzie Śląskiej, w województwie śląskim. Należy do dekanatu Ruda Śląska archidiecezji katowickiej. Mieści się przy ulicy Karola Goduli, w dzielnicy Godula.
Kościół świętego Józefa w Rudzie Śląskiej – rzymskokatolicki kościół parafialny w Rudzie Śląskiej, w województwie śląskim. Należy do dekanatu Ruda Śląska archidiecezji katowickiej. Mieści się przy ulicy Piastowskiej, w dzielnicy Ruda.
Ruda Śląska, ks. Niedzieli 6
Kościół świętej Marii Magdaleny w Rudzie Śląskiej – rzymskokatolicki kościół parafialny w Rudzie Śląskiej, w województwie śląskim. Należy do dekanatu Kochłowice archidiecezji katowickiej. Mieści się przy ulicy księdza Józefa Niedzieli, w dzielnicy Bielszowice.
Ruda Chebzie - stacja kolejowa w Chebziu, dzielnicy Rudy Śląskiej, w województwie śląskim. Od 19 października 2006 do listopada 2010 zespół stacyjny znajdował się na trasie Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, jednak został z niego usunięty.
Ruda Śląska, Antoniego Nowary 29
Kościół świętego Wawrzyńca i świętego Antoniego w Rudzie Śląskiej – rzymskokatolicki kościół parafialny w Rudzie Śląskiej, w województwie śląskim. Należy do dekanatu Kochłowice archidiecezji katowickiej. Mieści się przy ulicy Antoniego Nowary, w dzielnicy Wirek.
Ruda Śląska, Bykowina, Górnośląska 31
Parafia św. Barbary w Bykowinie - parafia w dekanacie Kochłowice w archidiecezji katowickiej. Została erygowana 24 czerwca 1984 roku. Kościół poświęcił abp Damian Zimoń w 2000 roku.
Kościół Trójcy Przenajświętszej w Rudzie Śląskiej – rzymskokatolicki kościół parafialny w Rudzie Śląskiej, w województwie śląskim. Należy do dekanatu Kochłowice archidiecezji katowickiej. Mieści się przy ulicy księdza Ludwika Tunkla, w dzielnicy Kochłowice.
Apostolska Góra, także Apostolska Górka (niem. Apostolberg) − wzniesienie o wysokości 311 m n.p.m położone na terenie dzielnicy Rudy Śląskiej Kochłowice, należące do pasma Wzgórz Kochłowickich.
Grodzisko Kochłowickie − średniowieczny gródek stożkowy nad rzeką Kochłówką w Rudzie Śląskiej-Kochłowicach powstały w połowie XIII wieku. Od kwietnia 2009 r.
Kościół Matki Bożej Różańcowej w Rudzie Śląskiej – rzymskokatolicki kościół parafialny w Rudzie Śląskiej, w województwie śląskim. Należy do dekanatu Ruda Śląska archidiecezji katowickiej. Mieści się przy ulicy Kościelnej, w dzielnicy Ruda.
Ruda Śląska, Wyzwolenia 215
Parafia św. Andrzeja Boboli w Rudzie Śląskiej – parafia rzymskokatolicka pod wezwaniem świętego Andrzeja Boboli w dzielnicy Wirek, w Rudzie Śląskiej, w dekanacie Kochłowice, w archidiecezji katowickiej. Parafia została erygowana 28 maja 1937 roku.

Strony