Powiat mikołowski - Religia

Strony

Mikołów, Kardynała Stefana Wyszyńskiego 2
Telefon: +48 32 226 02 07
Bazylika mniejsza pod wezwaniem św. Wojciecha w Mikołowie – budowla wybudowana w stylu neoromańskim w latach 1843-1861. We wnętrzu świątyni znajdują się m.in. obrazy Męki Pańskiej pędzla Jana Bochenka z 1868 roku oraz XIX-wieczne witraże z tzw. szkoły krakowskiej.
Kościół św. Mikołaja – zabytkowy drewniany kościół, znajdujący się w Borowej Wsi, dzielnicy Mikołowa. Jest kościołem parafialnym w dekanacie Mikołów w archidiecezji katowickiej.
Mikołów, Świętego Wojciecha
Kościół św. Wojciecha i Matki Boskiej Śnieżnej, potocznie nazywany starym kościołem, jest to najstarszy, zachowany kościół w Mikołowie. Pierwszy kościół powstały w latach 1260-1270, został przebudowany w stylu późnogotyckim. Do czasu wybudowania nowego kościoła nosił on wezwanie tylko św. Wojciecha.
Mikołów, Bujaków, Księdza Franciszka Górka 58
Kościół Świętego Mikołaja w Mikołowie-Bujakowie – rzymskokatolicki kościół parafialny w Mikołowie, w dzielnicy Bujaków, w województwie śląskim. Należy do dekanatu Mikołów archidiecezji katowickiej. Mieści się przy ulicy księdza Górka. Stanowi Sanktuarium Matki Bożej Bujakowskiej.
Mikołów, Paniowy, Staromiejska 91
Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Mikołowie-Paniowach – rzymskokatolicki kościół parafialny w Mikołowie, w dzielnicy Paniowy, w województwie śląskim. Należy do dekanatu Mikołów archidiecezji katowickiej. Mieści się przy ulicy Staromiejskiej.
Orzesze, Na Górce 6
Parafia św. Wawrzyńca w Orzeszu - parafia w dekanacie Orzesze w archidiecezji katowickiej.
Kościół Świętego Wawrzyńca w Mikołowie-Mokrem – rzymskokatolicki kościół parafialny w Mikołowie, w dzielnicy Mokre, w województwie śląskim. Należy do dekanatu Mikołów archidiecezji katowickiej. Mieści się przy ulicy Zamkowej.
Orzesze, Świętego Wawrzyńca 2
Parafia Nawiedzenia NMP – rzymskokatolicka parafia znajdująca się w Orzeszu. Parafia należy do dekanatu Orzesze i archidiecezji katowickiej.
Synagoga w Mikołowie – nieistniejąca synagoga, która znajdowała się w Mikołowie przy ulicy Żorskiej.
Kościół Matki Bożej Królowej Różańca Świętego - kościół parafialny znajdujący się w miejscowości Łaziska Górne, na Górnym Śląsku.
Łaziska Górne, Łaziska Średnie, Kardynała Stefana Wyszyńskiego 12
Mikołów, Plac Księdza Jana Karpeckiego 1
Kościół Świętego Jana w Mikołowie – kościół Parafii Ewangelicko-Augsburskiej, znajdujący się w Mikołowie, w województwie śląskim. Mieści się przy placu księdza Karpeckiego.
Łaziska Górne, Łaziska Dolne, Mikołowska 23
Telefon: +48 32 224 18 42
Parafia Niepokalanego Serca NMP w Łaziskach Dolnych – należy do archidiecezja katowickiej i dekanatu Łaziska. Powstała 15 marca 1981 roku. Pierwszym proboszczem parafii został ks. Gerard Kapica, który też wybudował nowe probostwo i nowy kościół, który poświęcił abp Damian Zimoń w 1997 roku.
Orzesze, Jaśkowice, Wolności 20
Parafia Narodzenia św. Jana Chrzciciela – rzymskokatolicka parafia znajdująca się w Orzeszu, w dzielnicy Jaśkowice. Parafia należy do dekanatu Orzesze i archidiecezji katowickiej.
Orzesze, Jana Długosza 51
Parafia św. Piotra i Pawła w Woszczycach – parafia w dekanacie Orzesze w archidiecezji katowickiej, w dzielnicy Orzesza - Woszczycach.
Parafia pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Mikołowie Śmiłowicach – rzymskokatolicka parafia w dekanacie mikołowskim,
Orzesze, Zgoń, Kobiórska 6
Parafia św. Antoniego z Padwy w Zgoniu - parafia rzymskokatolicka w dekanancie Łaziska archidiecezji katowickiej, powstała w 1957.
Gostyń, Rybnicka 175
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Gostyni Śląskiej – należy do archidiecezji katowickiej i dekanatu Łaziska. Powstała 14 września 1981 roku przy kaplicy cmentarnej. W latach 90. została wybudowana nowa świątynia, którą poświęcił abp Damian Zimoń w 1997 roku.
Orzesze, Powstańców 6
Parafia Ewangelicko-Augsburska w Orzeszu – parafia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, w diecezji katowickiej.

Strony