Powiat będziński - Religia

Strony

Sławków, Kościelna 26
Kościół św. Mikołaja pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, zwany potocznie kościołem sławkowskim - jeden z zabytków miasta Sławkowa (województwo śląskie), kościół dekanalny.
Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Siewierzu – świątynia rzymskokatolicka w Siewierzu, jeden z najstarszych kościołów w Polsce. Do XV w. kościół parafialny, później filialny, obecnie pełni funkcję kaplicy cmentarnej.
Siewierz, Tadeusza Kościuszki 12
Kościół św. Macieja Apostoła w Siewierzu - świątynia rzymskokatolicka w Siewierzu w stylu barokowo - klasycystycznym.
Będzin, Grodziec, Wolności 295
Kościół parafialny pw. św. Katarzyny w Będzinie-Grodźcu - wybudowano i rozbudowano w latach 1726-1932. Jego patronką jest św. Katarzyna Aleksandryjska z Egiptu.
Będzin, Grodziec, Fryderyka Chopina
Kościół filialny pw. św. Doroty - w Będzinie - Grodźcu na Górze św. Doroty (382 m n.p.m.).
Będzin, Śródmiescie
Kościół cmentarny pw. św. Tomasza w Będzinie - z ok. 1834 r. murowany, z barokowym ołtarzem oraz gotyckimi rzeźbami. W otoczeniu znajduje się cmentarz rzymskokatolicki z najstarszymi, bogato zdobionymi, secesyjnymi rzeźbami oraz nagrobkami. Wcześniej, od II poł. XVI w., istniał kościół drewniany.
Bobrowniki, Henryka Sienkiewicza
Kościół św. Wawrzyńca – zabytkowy kościół katolicki znajdujący się w Bobrownikach w powiecie będzińskim w województwie śląskim. Jest dawnym kościołem parafialnym w obecnym dekanacie sączowskim w diecezji sosnowieckiej.
Parafia Świętej Trójcy w Będzinie – parafia rzymskokatolicka w dekanacie będzińskim diecezji sosnowieckiej. Obecnie jest jedną z najmniejszych parafii w Będzinie. Według dokumentów parafialnych parafia liczy 3633 wiernych.
Będzin, Stare Miasto, Ignacego Potockiego 3
Synagoga Mizrachi w Będzinie (z hebr. Wschodni) – publiczny dom modlitwy znajdujący się w Będzinie w podziemiach kamienicy przy ulicy Potockiego 3.
Nowy cmentarz żydowski w Będzinie – kirkut w Będzinie położony na północnym zboczu Góry Zamkowej przy ul. Podzamcze. W Będzinie istniały trzy cmentarze żydowskie, z których przetrwał jedynie kirkut na Górze Zamkowej, zwany nowym cmentarzem żydowskim.
Parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Będzinie – rzymskokatolicka parafia, położona w dekanacie będzińskim, diecezji sosnowieckiej, metropolii częstochowskiej w Polsce. Utworzona w 1981 roku. Obsługiwana jest przez księży diecezjalnych.
Wojkowice, Jana Długosza 2
Parafia św. Antoniego z Padwy w Wojkowicach - rzymskokatolicka parafia, położona w dekanacie czeladzkim, diecezji sosnowieckiej, metropolii częstochowskiej w Polsce.
Będzin, Śródmieście, Aleja Hugona Kołłątaja 24
Dom Modlitwy Cukermana w Będzinie – prywatny dom modlitwy znajdujący się w Będzinie w kamienicy przy alei Hugona Kołłątaja 24/28 (I piętro).
Wojkowice, Żychcice, Jana III Sobieskiego 390
Parafia Wniebowzięcia NMP w Wojkowicach-Żychcicach – rzymskokatolicka parafia, położona w dekanacie czeladzkim, diecezji sosnowieckiej, metropolii częstochowskiej w Polsce. Utworzona 4 maja 1909 z parafii Siemonia.
Czeladź, Kościelna 1
Parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Czeladzi - rzymskokatolicka parafia, położona w dekanacie czeladzkim, diecezji sosnowieckiej, metropolii częstochowskiej w Polsce, erygowana w 1260 roku.
Czeladź, Będzińska 64
Cmentarz żydowski w Czeladzi – został założony w 1880 i zajmuje powierzchnię 1,6 ha na której zachowało się około tysiąca nagrobków. Na terenie nekropolii znajduje się pomnik ofiar Holocaustu. Cmentarz znajduje się przy ul. Będzińskiej 64.
Czeladź, Powstańców Śląskich 34
Parafia św. Mateusza Apostoła w Czeladzi - rzymskokatolicka parafia, położona w dekanacie czeladzkim, diecezji sosnowieckiej, metropolii częstochowskiej w Polsce, erygowana w 1985 roku.

Strony