Czeladź

0

Czeladź – miasto położone nad rzeką Brynicą, w Zagłębiu Dąbrowskim, w województwie śląskim, w powiecie będzińskim.

Warto zobaczyć

Czeladź, Kościelna 1
Parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Czeladzi - rzymskokatolicka parafia, położona w dekanacie czeladzkim, diecezji sosnowieckiej, metropolii częstochowskiej w Polsce, erygowana w 1260 roku.
Czeladź, Będzińska 64
Cmentarz żydowski w Czeladzi – został założony w 1880 i zajmuje powierzchnię 1,6 ha na której zachowało się około tysiąca nagrobków. Na terenie nekropolii znajduje się pomnik ofiar Holocaustu. Cmentarz znajduje się przy ul. Będzińskiej 64.
Czeladź, Dehnelów 10
Muzeum Saturn w Czeladzi (w organizacji) – muzeum mające siedzibę w Czeladzi. Placówka jest miejską jednostką organizacyjną.
Czeladź, Katowicka
Synagoga w Czeladzi – nieistniejąca synagoga, która znajdowała się w Czeladzi przy ulicy Katowickiej. Synagoga została zbudowana w okresie międzywojennym. Podczas II wojny światowej, w 1939 roku hitlerowcy zmusili Żydów do rozbiórki synagogi. Po zakończeniu wojny nie została odbudowana.
Czeladź, Kościuszki 5
Parafia Najświętszej Maryi Panny Bolesnej w Czeladzi – rzymskokatolicka parafia, położona w dekanacie czeladzkim, diecezji sosnowieckiej, metropolii częstochowskiej w Polsce, erygowana w 1937 roku.
Czeladź, Powstańców Śląskich 34
Parafia św. Mateusza Apostoła w Czeladzi - rzymskokatolicka parafia, położona w dekanacie czeladzkim, diecezji sosnowieckiej, metropolii częstochowskiej w Polsce, erygowana w 1985 roku.
Kopalnia Węgla Kamiennego Saturn (od 1989; pierwotnie KWK Milowice, po 1976 KWK Czerwona Gwardia) – kopalnia węgla kamiennego znajdująca się w Czeladzi przy ulicy Dehnelów 2, w północnej części Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Od 2004 jest w stanie likwidacji.