Czeladź

0

Czeladź – miasto położone nad rzeką Brynicą, w Zagłębiu Dąbrowskim, w województwie śląskim, w powiecie będzińskim.

Warto zobaczyć

Czeladź, Kościelna 1
Parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Czeladzi - rzymskokatolicka parafia, położona w dekanacie czeladzkim, diecezji sosnowieckiej, metropolii częstochowskiej w Polsce, erygowana w 1260 roku.
Czeladź, Będzińska 64
Cmentarz żydowski w Czeladzi – został założony w 1880 i zajmuje powierzchnię 1,6 ha na której zachowało się około tysiąca nagrobków. Na terenie nekropolii znajduje się pomnik ofiar Holocaustu. Cmentarz znajduje się przy ul. Będzińskiej 64.
Czeladź, Katowicka
Synagoga w Czeladzi – nieistniejąca synagoga, która znajdowała się w Czeladzi przy ulicy Katowickiej. Synagoga została zbudowana w okresie międzywojennym. Podczas II wojny światowej, w 1939 roku hitlerowcy zmusili Żydów do rozbiórki synagogi. Po zakończeniu wojny nie została odbudowana.
Czeladź, Powstańców Śląskich 34
Parafia św. Mateusza Apostoła w Czeladzi - rzymskokatolicka parafia, położona w dekanacie czeladzkim, diecezji sosnowieckiej, metropolii częstochowskiej w Polsce, erygowana w 1985 roku.
Czeladź, Dehnelów 10
Muzeum Saturn w Czeladzi (w organizacji) – muzeum mające siedzibę w Czeladzi. Placówka jest miejską jednostką organizacyjną.
Czeladź, Kościuszki 5
Parafia Najświętszej Maryi Panny Bolesnej w Czeladzi – rzymskokatolicka parafia, położona w dekanacie czeladzkim, diecezji sosnowieckiej, metropolii częstochowskiej w Polsce, erygowana w 1937 roku.
Kopalnia Węgla Kamiennego Saturn (od 1989; pierwotnie KWK Milowice, po 1976 KWK Czerwona Gwardia) – kopalnia węgla kamiennego znajdująca się w Czeladzi przy ulicy Dehnelów 2, w północnej części Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Od 2004 jest w stanie likwidacji.