Siewierz

0

Siewierz – miasto w Zagłębiu Dąbrowskim, w woj. śląskim, w powiecie będzińskim, położone nad rzeką Czarną Przemszą.

Warto zobaczyć

Zamek w Siewierzu – początkowo w Siewierzu będącym od XIII wieku siedzibą kasztelanii mieściła się warownia siedziba kasztelana prawdopodobnie usytuowana przy osadzie położonej wokół zachowanego do dziś romańskiego kościoła pod wezwaniem św.
Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Siewierzu – świątynia rzymskokatolicka w Siewierzu, jeden z najstarszych kościołów w Polsce. Do XV w. kościół parafialny, później filialny, obecnie pełni funkcję kaplicy cmentarnej.
Siewierz, Tadeusza Kościuszki 12
Kościół św. Macieja Apostoła w Siewierzu - świątynia rzymskokatolicka w Siewierzu w stylu barokowo - klasycystycznym.
Zbiornik Przeczyce – utworzony w 1963 r. zbiornik zaporowy na Czarnej Przemszy w miejscu jej przełomu przez Próg Środkowotriasowy w okolicach Przeczyc (województwo śląskie, powiat będziński, gmina Mierzęcice).
Siewierz, Kościuszki 5
Telefon: 32 6742461
Siewierz, Stolarska 2
Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Siewierzu - rzymskokatolicka parafia, położona w dekanacie siewierskim, diecezji sosnowieckiej, metropolii częstochowskiej w Polsce. Utworzona w 1987 roku z parafii św. Macieja Apostoła w Siewierzu.
Siewierz, Tadeusza Kościuszki 5
Izba Tradycji i Kultury Dawnej w Siewierzu – muzeum położone w Siewierzu. Placówka jest miejską jednostką organizacyjną.