Powiat będziński - Architektura

Strony

Królewski Zamek Będziński – średniowieczna warownia obronna wzniesiona przez Kazimierza Wielkiegona pograniczu Małopolski i Śląska, na wzgórzu nad Czarną Przemszą
Będzin, Gzichów, Generała Karola Świerczewskiego 15
Pałac Mieroszewskich (nazywany również Pałacem Gzichowskim) to barokowo-klasycystyczny pałac rodu Mieroszewskich położony w Gzichowie, dzielnicy Będzina przy ulicy Świerczewskiego 15.
Zamek w Siewierzu – początkowo w Siewierzu będącym od XIII wieku siedzibą kasztelanii mieściła się warownia siedziba kasztelana prawdopodobnie usytuowana przy osadzie położonej wokół zachowanego do dziś romańskiego kościoła pod wezwaniem św.
Będzin, Grodziec, Adama Mickiewicza 2
Pałac Ciechanowskich - klasycystyczny pałac rodu Ciechanowskich położony w Grodźcu, dzielnicy Będzina przy ulicy Mickiewicza.
Będzin, Stare Miasto, Sączewskiego 6
Parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Będzinie – rzymskokatolicka parafia, położona w dekanacie będzińskim, diecezji sosnowieckiej, metropolii częstochowskiej w Polsce. Utworzona w 1981 roku. Obsługiwana jest przez księży diecezjalnych.
Zamek biskupów krakowskich w Sławkowie – niezachowany XIII-wieczny zamek obronny, którego ruiny znajdują się na terenie dzisiejszego miasta Sławków w województwie śląskim.
Wojkowice, Jana Długosza 2
Parafia św. Antoniego z Padwy w Wojkowicach - rzymskokatolicka parafia, położona w dekanacie czeladzkim, diecezji sosnowieckiej, metropolii częstochowskiej w Polsce.
Będzin, Śródmieście, Stare Miasto, Michała Sączewskiego 23
Będzin, Śródmieście, Plac Kazimierza Wielkiego
Dwór biskupów krakowskich "Lamus" (nr rej. 1244/81 z 20.01.1981 r.) Widoczny od strony ul. Staropocztowej dwór biskupi zwany "Lamusem" (ul. Zamkowa 9) pochodzi najprawdopodobniej z XVIII w. Mieściła się w nim siedziba administracji biskupiej. Służył też jako letnia rezydencja biskupów krakowskich.
Austeria sławkowska – zabytkowa XVIII-wieczna karczma w Sławkowie (woj. śląskie). Austeria znajduje się na szlaku architektury drewnianej województwa śląskiego.
Czeladź, Dehnelów 10
Muzeum Saturn w Czeladzi (w organizacji) – muzeum mające siedzibę w Czeladzi. Placówka jest miejską jednostką organizacyjną.
Sławków, Kościelna 11
Dawny szpital górniczy w Sławkowie (nr rej. 1247/81 z 3.08.1981) – murowany, piętrowy budynek przy ul. Kościelnej 11. Tradycja wiąże miejsce z istniejącym tu w XV wieku domem, w którym miał się narodzić Świętosław Milczący.
Kapliczka św. Rozalii, przy ul. Wrocławskiej w Sławkowie (woj. śląskie). Usytuowana na zachodnim krańcu miasta, w pobliżu średniowiecznego osiedla górniczego "Kozioł". Wybudowana w 1536 jako słup męki pańskiej. Jest najstarszą z wielu przydrożnych kapliczek sławkowskich.

Strony