Sosnowiec - Architektura

Strony

Nowy Pałac Schöna w Sosnowcu – jedna z dwóch rezydencji rodu Schönów.
Pałac Wilhelma – jeden z dwóch pałaców wchodzących w skład zespołu pałacowego w Sosnowcu – Środuli, obok Pałacu Schöna.
Zamek Sielecki – zamek w Sosnowcu-Sielcu. Zamek Sielecki położony na lewym brzegu Czarnej Przemszy to najstarszy obiekt w Sosnowcu. Swoją historią sięga średniowiecza. Użytkowany nieprzerwanie przez stulecia z czasem zatracił swój obronny charakter.
Sosnowiec, Sielec, Żeromskiego 2
Pałac Dietla − neobarokowy pałac Heinricha Dietela, położony w Sosnowcu przy ulicy Stefana Żeromskiego 2.
Pałac Schönów (przy ulicy Chemicznej) - neobarokowy pałac miejski w Sosnowcu.
Dwór (pałac) Mieroszewskich w Sosnowcu-Zagórzu został wzniesiony w 1777 roku przez hrabiego Józefa Mieroszewskiego w miejsce drewnianego dworu modrzewiowego na szczycie wzniesienia zagórskiego. Jest to jeden z dwóch pałaców, które były w tym miejscu usytuowane.
Sosnowiec, Zagórze, Aleja Księdza Franciszka Blachnickiego 9
Parafia Najświętszej Maryi Panny Fatimskiej w Sosnowcu – rzymskokatolicka parafia, położona w dekanacie sosnowieckim - św. Jadwigi Śląskiej, diecezji sosnowieckiej, metropolii częstochowskiej w Polsce, erygowana w 1983 roku.
Parafia Miłosierdzia Bożego w Sosnowcu - rzymskokatolicka parafia, położona w dekanacie sosnowieckim - Wniebowzięcia NMP, diecezji sosnowieckiej, metropolii częstochowskiej w Polsce, erygowana w 1985 roku.
Plac Stulecia w Sosnowcu (wcześniej bez oficjalnej nazwy i nazywany potocznie Patelnią) − centralny punkt Sosnowca, znajdujący się na zbiegu ulic Modrzejowskiej, Warszawskiej i 3 Maja, naprzeciw dworca kolejowego.
Pomnik Czynu Rewolucyjnego − zbudowany według projektu Heleny i Romana Husarskich oraz Witolda Cęckiewicza usytuowany został w Parku Sieleckim w dzielnicy Sielec w 50 rocznicę Wielkiej Socjalistycznej Rewolucji Październikowej i 25 rocznicę istnienia PPR.
Sosnowiec, Aleja Józefa Mireckiego 27
Sosnowiec, Stefana Żeromskiego 3
Gmach dawnego Liceum im. Stanisława Staszica w Sosnowcu to 3-piętrowy budynek neorenesansowy o architekturze nawiązującej do stylu włoskiego. Układ budynku z przestronnymi salami i aulami, przystosowany do celów edukacyjnych.
Pomnik Jana Kiepury w Sosnowcu − odsłonięty 15 maja 2002, w przeddzień setnej rocznicy urodzin sławnego artysty na placu Stulecia.

Strony