Powiat zawierciański - Architektura

Strony

Zamek Ogrodzieniec  to okazałe, utrwalone ruiny warowni i magnackiej rezydencji, wkomponowanej w naturalną formację skalną, położone na wzniesieniu zwanym Górą Zamkową.  Zamek w Podzamczu, często błędnie zwany zamkiem w Ogrodzieńcu,  to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc na Szlaku
Zamek w Smoleniu – zamek rycerski znajdujący się we wsi Smoleń w województwie śląskim oraz na Szlaku Orlich Gniazd oraz Jurajskim Rowerowym Szlaku Orlich Gniazd.
Zamek "Bąkowiec" w Morsku – pozostałości zamku rycerskiego z XIV wieku leżącego na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, wybudowanego w systemie tzw. Orlich Gniazd, we wsi Morsko w województwie śląskim, w powiecie zawierciańskim.
Zamek w Pilicy (zwany również pałacem) - zabytkowy zamek znajdujący się w mieście Pilica, w województwie śląskim. Otoczony fortyfikacjami bastionowymi zamek składa się z 4 skrzydeł otaczających wewnętrzny dziedziniec.
Strażnica Ryczów – budowla obronna w pobliżu Ryczowa, w gminie Ogrodzieniec. Powstała prawdopodobnie w końcu XIV w. z inicjatywy Kazimierza Wielkiego. Obecnie w stanie ruiny.
Włodowice, Krakowska 24
Pałac we Włodowicach – zrujnowany pałac, położony we Włodowicach.
Zamek Udórz – relikty średniowiecznego zamku rycerskiego, położone na wschód od wsi Udórz na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, na wzgórzu zwanym Zamczyskiem, nad rzeką Udorką.
Pałac Dembińskich w Szczekocinach – wybudowany w 1780 r., w miejscowości Szczekociny.
Ciągowice, Henryka Sienkiewicza 3
Kościoł Świętej Trójcy i Świętego Floriana w Zawierciu - rzymskokatolicki kościół parafialny znajdujący się w dzielnicy Zawiercia - Skarżycach. Mieści się przy ulicy Skarżyckiej.
Zawiercie, Bzów, Poległych 42
Zawiercie, Bohaterów Westerplatte 33
Telefon: +48 32 672 3 991
Pilica, Plac Adama Mickiewicza
Pałac Moesów w Wierbce – wybudowany w 1889 r., w miejscowości Wierbka.
Irządze, 124
Telefon: +48 34 35 43 020

Strony