Katowice - Architektura

Strony

Katowice, Panewniki, Panewnicka 76
Telefon: +48 322526870
Bazylika św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – neoromański kościół klasztorny w Katowicach Panewnikach z początku XX wieku, centrum pielgrzymkowe w okresie Bożego Narodzenia ze względu na budowaną rokrocznie Panewnicką Szopkę.
Katowice, Bogucice, Leopolda Markiefki 89
Kościół św. Szczepana w Katowicach − znajduje się przy ul. ks. Leopolda Markiefki 89 w dzielnicy Bogucice należny do archidiecezji katowickiej.
Katowice, Henryka Jordana 39
Rezydencja biskupów katowickich znajdująca się na rogu ul. Francuskiej i ul. Powstańców w Katowicach przed 1932 r. w połowie należała do fundacji chorzowskiej, druga część do gwarectwa rudzkiego, które dzierżawiło dla kopalni "Eminencja" chorzowskie pole węglowe. W tym domu przed 1932 r.
Katowice, Świętego Jana
Figura św. Jana w Katowicach − figura, przedstawiająca św. Jana Ewangelistę, znajdująca się w katowickiej dzielnicy Śródmieście, u wlotu ulicy Świętego Jana do Rynku. Od figury swoją nazwę wzięła dzisiejsza ul. św. Jana.
Pałac Goldsteinów (czasami nazywany Pałacem Przemysłowców lub Willą Goldsteinów) − neorenesansowy pałac braci Abrahama i Józefa Goldsteinów, położony w zachodniej części śródmieścia Katowic, na rogu placu Wolności i ul. Jana Matejki.
Pałac w Załężu (nazywany również Dworem w Załężu) − neoklasycystyczny pałac położony w Załężu, dzielnicy Katowic przy ulicy Gliwickiej 159.
Rynek w Katowicach (dawnej Friedrichsplatz, Ring) − rynek miejski położony w centrum Katowic. Jest to jeden z głównych placów Śródmieścia do którego prowadzą: ul. 3 Maja, ul. Warszawska, ul. Staromiejska, ul. Teatralna, ul. Adama Mickiewicza, ul. św. Jana, ul. Pocztowa, ul.
Katowice, Aleja Wojciecha Korfantego 35
Spodek – hala widowiskowo-sportowa w Katowicach przy alei Wojciecha Korfantego 35. Hala ta jest zarządzana przez Przedsiębiorstwo Widowiskowo-Sportowe „Spodek” i należy do miasta Katowice.
Pałacyk "Prittwitz" − budowla znajdująca się w Katowicach-Szopienicach przy ulicy Krakowskiej 81-83.
Katowice, Uniwersytecka 13
Altus (od łac. altus - wysoki; dawniej Uni Centrum, Business Center 2000) − najwyższy wieżowiec w Katowicach. Znajduje się w przy ulicy Uniwersyteckiej 13, naprzeciwko Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Został zbudowany w latach 2001−2003 przez firmę Mostostal Zabrze Holding SA.
Gmach Sejmu Śląskiego – zabytkowy budynek znajdujący się w centrum Katowic, przy ulicy Jagiellońskiej 25. Wybudowany w stylu modernistycznym. W okresie międzywojennym jeden z największych budynków administracyjnych w Polsce. Jego sala sejmowa była wzorcem dla sali Sejmu II RP.
Katowice, Plac Rady Europy 1
Biblioteka Śląska w Katowicach − polska wojewódzka biblioteka publiczna o statusie naukowym. Wchodzi w skład bibliotek tworzących narodowy zasób biblioteczny.
Pomnik Powstańców Śląskich w Kostuchnie − pomnik w dzielnicy Katowic − Kostuchnie, na skwerze bł. Stanisława Kubisty, w sąsiedztwie kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej.
Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego – odsłonięty w 1993 pomnik Józefa Piłsudskiego znajdujący się na placu Bolesława Chrobrego, przed frontonem gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.
Wieża ciśnień w Giszowcu znajduje się przy skrzyżowaniu ul. Górniczego Stanu i ul. Pszczyńskiej w Katowicach.
Katowice, Henryka Jordana 18
Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach – jednostka organizacyjna Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach położona przy ul. Henryka Jordana w Katowicach i sąsiadująca przez ul. Wita Stwosza z Archikatedrą Chrystusa Króla. Wydział powstał w listopadzie 2000 r.
Katowice, Wojewódzka 42
Telefon: +48 32 251 07 36
Willa Gerdesa w Katowicach − zabytkowy budynek przy ulicy Wojewódzkiej 42 w śródmieściu Katowic, wzniesiony pod koniec XIX wieku.
Katowice, Plac Sejmu Śląskiego 1
Gmach Urzędów Niezespolonych w Katowicach − sześciokondygnacyjny budynek przy ul. Jagiellońskiej 23 i pl. Sejmu Śląskiego 1.
Katowice, Aleja Wojciecha Korfantego 114
Pałac Ślubów w Katowicach − nieistniejący budynek, który był zlokalizowany w katowickiej dzielnicy Śródmieście, przy alei Wojciecha Korfantego 14.
Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego – teatr znajdujący się na katowickim rynku, największa scena teatralna na Górnym Śląsku

Strony