Kościół św. Apostołów Piotra i Pawła

0

Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie – rzymskokatolicki kościół parafialny znajdujący się w Skoczowie, w powiecie cieszyńskim, w województwie śląskim. Należy do dekanatu Skoczów diecezji bielsko-żywieckiej.

Świątynia została zbudowana w 1762 roku w stylu późnobarokowym przez księdza proboszcza Andrzeja Pszczyńskiego i jego parafian. Budowla konsekrowana w dniu 23 sierpnia 1767 roku przez księdza biskupa Filippa Gotharda Schaffgotscha, który nadał jej wezwanie Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Biskup konsekrował również ołtarz główny, w którym zostały umieszczone relikwie świętych męczenników Adeodata, Donata i Celestyny. Rocznica konsekracji została połączona z 40-dniowym odpustem. Budowla nie miała wtedy wieży (została ona dobudowana w 1862 roku). Zakrystia pierwotnie mieściła się po stronie Ewangelii i była położona niżej od całej świątyni. Współczesna zakrystia po stronie Lekcji pełniła wcześniej funkcję kaplicy pod wezwaniem Trzeciego Upadku. Została ona dobudowana później i w dniu 11 lipca 1823 roku została poświęcona przez księdza Leopolda J. Rużańskiego. W 1837 roku – z powodu zawilgocenia starej zakrystii - przebudował on kaplicę na zakrystię.

9 kwietnia 2012 w kościele odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą Lechowi Kaczyńskiemu i ofiarom katastrofy polskiego Tu-154M w Smoleńsku.

Kościół św. Apostołów Piotra i Pawła - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.