Płock - Atrakcje

Strony

Płock, Kazimierza Wielkiego 27
Świątynia Miłosierdzia i Miłości w Płocku – katedra mariawicka wybudowana z inicjatywy Marii Franciszki Kozłowskiej w latach 1911-1914. Poza kościołem w skład kompleksu budynków wchodzi także klasztor – siedziba władz Kościoła Starokatolickiego Mariawitów.
Płock, Tumska 2
Zamek książąt mazowieckich w Płocku – gotycka budowla wzniesiona przez Kazimierza Wielkiego, siedziba książąt mazowieckich do końca XV wieku.
Płock, Stary Rynek
Stary Rynek – jeden z najważniejszych placów Starego Miasta w Płocku. Jest prostokątem o wymiarach 138×69 metrów. Przeważająca część zabudowy pochodzi z XVIII i XIX wieku.
Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP w Płocku – najstarsza katolicka świątynia rzymskokatolicka i najcenniejszy zabytek Płocka, położona na wznoszącym się 60 m nad Wisłą Wzgórzu Tumskim, miejsce spoczynku władców Polski. Katedra jest siedzibą parafii, której patronem jest św. Zygmunt.
Płock, Stary Rynek 1
Telefon: +48 24 3671555
Ratusz w Płocku - znajduje się na Starym Rynku pod numerem 1. Jest jednym z najokazalszych gmachów Starego Miasta.
Płock, Kazimierza Wielkiego 27
Płock, Stary Rynek 14/18
Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Płocku - sanktuarium rzymskokatolickie, zwane też Betlejem Miłosierdzia Bożego.
Płock, Wieczorka 1
Kościół św. Bartłomieja w Płocku (płocka fara) – najstarszy kościół parafialny miasta, jeden z jego cenniejszych zabytków, matka parafii Płocka. Jego patronem jest św. Bartłomiej Apostoł. Proboszczem parafii jest ks. kan. Wiesław Gutowski. Z kościoła corocznie wychodzi pielgrzymka do Skępego.
Płock, Józefa Kwiatka 7
Mała Synagoga w Płocku – synagoga znajdująca się w Płocku przy ulicy Kwiatka 7. Jest obecnie jedyną zachowaną wolno stojącą synagogą w dawnym województwie płockim.
Płock, Kossobudzkiego 10
Parafia św. Jadwigi Królowej w Płocku – rzymskokatolicka parafia w dekanacie płockim zachodnim, w diecezji płockiej. Parafia powstała 23 kwietnia 1981. Jej obecnym proboszczem od 1986 roku jest ks. kan. Stanisław Kaźmierczak. Pomaga mu czterech wikariuszy: ks. mgr. Ryszard Raczkowski, ks. mgr.
Płock, Kolegialna 9
Urząd Stanu Cywilnego w Płocku (inaczej Pałac Ślubów) - płocki urząd stanu cywilnego mieszący się przy ulicy Kolegialnej. Jest zabytkowym pałacem wybudowanym na zlecenie Anny i Ludwika Flatau (rodziców Edwarda Flatau) około 1885 roku. Pałac jest w stylu późnego klasycyzmu.
Płock, Dobrzykowska 2
Kościół Rzymskokatolicki Św. Benedykta w Płocku znajduje się w dzielnicy Radziwie. Stoi przy ul. Dobrzykowskiej. Obok niego znajduje się plebania, w której w 1964 r. przebywał Karol Wojtyła (późniejszy papież Jan Paweł II).
Płock, pl. Narutowicza 4/6
Amfiteatr płocki zlokalizowany jest w niszy pousuwiskowej skarpy wiślanej nad Wisłą. Pierwotne dzieło trzech płockich architektów Czesława Korgula (szef), Ignacego Bladowskiego oraz Henryka Sęczykowskiego powstał w latach 60. XX wieku.
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa na osiedlu Imielnica w Płocku należy do parafii pw św. Jakuba Apostoła.
Płock, Tadeusza Kościuszki 16
Kościół Rzymskokatolicki pw. św. Dominika – jeden z najstarszych kościołów w Płocku. Znajduje się przy ulicy Kościuszki 16.
Płock, Tumska 8
Muzeum Mazowieckie w Płocku, muzeum regionalne w Płocku, założone w 1820. Muzeum powstało z połączenia zbiorów Towarzystwa Naukowego Płockiego i Szkoły Wojewódzkiej, jedno z najstarszych istniejących tego typu placówek w Polsce. Pierwsza ekspozycja została pokazana w dwóch salach Małachowianki.
Płock, pl. Dąbrowskiego
Wieża Ciśnień w Płocku – wieża ciśnień zbudowana w 1892 roku na mocy koncesji na budowę nowoczesnych wodociągów miejskich, którą otrzymał Selerok Cheson z Moskwy. Pięciopiętrowy, ośmioboczny budynek z czerwonej cegły wzniesiono przy końcu ulicy Warszawskiej (obecnie plac J. Dąbrowskiego).

Strony