Powiat radomski - Atrakcje

Strony

Zamek w Iłży − ruiny gotycko-renesansowego zamku biskupów krakowskich zbudowanego prawdopodobnie w latach 1326-1347 z inicjatywy biskupa krakowskiego Jana Grota. Przebudowany w poł. XVI i w XVII wieku dzięki czemu zyskał wystrój renesansowy i nowe fortyfikacje bastejowe.
Jedlnia-Letnisko, Stanisława Wojciechowskiego 18
Kościół pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Jedlni-Letnisko – kościół katolicki w Jedlni-Letnisko koło Radomia, przy ul. Wojciechowskiego 12, wybudowany w stylu zakopiańskim. Kościół wraz z dzwonnicą figurują w rejestrze zabytków. Parafia należy do dekanatu Radom-Północ. Z życia parafii:
Wielogóra, Kościelna 8
Parafia św. Franciszka z Asyżu w Wielogórze – jedna z 13 parafii rzymskokatolickich dekanatu jedlińskiego.
Iłża, Doktor Anki 2
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Iłży – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu iłżeckiego diecezji radomskiej.
Pionki, Jana Pawła II 1
Kościół św. Barbary w Pionkach - zabytkowy kościół rzymskokatolicki w Pionkach, województwo mazowieckie.
Parafia Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Dąbrówce Nagórnej – parafia rzymskokatolicka mająca swą siedzibie we wsi Dąbrówka Nagórna-Wieś koło Radomia (gmina Zakrzew). Należy do dekanatu Radom-Zachód.
Rezerwat przyrody Miodne - leśny rezerwat przyrody położony ma obszarze gminy Zwoleń, w powiecie zwoleńskim. Celem ochrony jest zachowanie fragmentu lasu mieszanego z udziałem buka, występującego na północnej granicy zasięgu.
Pionki, Księdza Jerzego Popiełuszki 1
Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Pionkach - kościół rzymskokatolicki w Pionkach, województwo mazowieckie.
Zalew Siczki (inaczej Siczki Górne) - zalew na rzece Gzówka, w województwie mazowieckim, w powiecie radomskim, w gminie Jedlnia-Letnisko (15 km na północny wschód od Radomia). Powstał w 1976. Otaczają go lasy od 1982 tworzące rezerwat przyrody Jedlnia.
Rezerwat przyrody Ługi Helenowskie – torfowiskowy rezerwat przyrody położony ma obszarze gminy Pionki i Zwoleń, 1,5 km na pn. od wsi Podgóra, leżącej przy drodze Radom – Puławy.
Małęczyn, Kościelna 2
Parafia św. Andrzeja Boboli w Małęczynie – rzymskokatolicka parafia należąca do dekanatu Radom-Północ w diecezji radomskiej.
Parafia pw. św. Judy Tadeusza w Dąbrówce Warszawskiej - parafia rzymskokatolicka usytuowana w Dąbrówce Warszawskiej. Należy do dekanatu wierzbickiego, który należy z kolei do diecezji radomskiej.
Rezerwat przyrody Załamanek – rezerwat przyrody leśny, częściowy o powierzchni 78,97 ha, utworzony w 1982 roku, położony w środku kompleksu Puszczy Kozienickiej wzdłuż drogi 737 Radom - Kozienice po jej północnej stronie, 2,5 km od Pionek.

Strony