Powiat lipski - Atrakcje

Strony

Zamek w Solcu nad Wisłą – zamek wzniesiony przez Kazimierza Wielkiego ze względu na strategiczne położenie Solca na szlakach handlowych. Dokumenty mówiące o istnieniu zamku pochodzą już z 1394 roku.
Parafia św. Jana Chrzciciela w Pawłowicach – jedna z 10 parafii dekanatu lipskiego diecezji radomskiej.
Grabowiec, Kościelna 36
Parafia pw. św. Mikołaja - parafia rzymskokatolicka mająca swoją siedzibę w Grabowcu w powiecie lipskim, w gminie Rzeczniów. Należy do dekanatu siennieńskiego w diecezji radomskiej.
Rezerwat Przyrody Sadkowice - rezerwat przyrody utworzony w 1977 r. na gruntach wsi Sadkowice, na terenie gminy Solec nad Wisłą. Celem ochrony jest zachowanie stanowiska roślin kserotermicznych.
Solec nad Wisłą, Plac Bolesława Śmiałego 8
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Solcu nad Wisłą – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu lipskiego diecezji radomskiej.
Parafia Bożego Ciała w Wielgiem – jedna z 10 parafii dekanatu lipskiego diecezji radomskiej.
Kościół Świętej Barbary w Solcu nad Wisłą – rzymskokatolicki kościół cmentarny należący do dekanatu lipskiego diecezji radomskiej. Świątynia została zbudowana w końcu XVI wieku jako drewniana. W XVIII wieku została dobudowana część murowana.
Pasztowa Wola, Pasztowa Wola Kolonia 61
Parafia NMP Matki Kościoła w Pasztowej Woli – jedna z 9 parafii dekanatu iłżeckiego diecezji radomskiej.
Lipsko, Jana Kilińskiego 13
Kościół Świętej Trójcy w Lipsku – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu lipskiego diecezji radomskiej.
Kościół świętego Stanisława w Solcu nad Wisłą – rzymskokatolicki kościół filialny należący do dekanatu lipskiego diecezji radomskiej.
Ciepielów, Źródlana 9
Synagoga w Ciepielowie – została zbudowana w 1887 według projektu Lucjana Mierzejewskiego. Podczas I wojny światowej, 9 lipca 1915 roku, została spalona. Wyremontowano ją dopiero w 1929 roku.
Łachy – jezioro w starorzeczu rzeki Wisła, w woj. mazowieckim, w powiecie lipskim, w gminie Solec nad Wisłą, w miejscowości Kępa Piotrowińska, ok. 2 km od ujścia rzeki Kamienna.
Parafia św. Tekli w Tymienicy – jedna z 10 parafii dekanatu lipskiego diecezji radomskiej.
Cmentarz żydowski w Solcu nad Wisłą – kirkut społeczności żydowskiej niegdyś zamieszkującej Solec nad Wisłą. Powstał w 1889. Znajduje się w polu w pobliżu ulicy Leśnej. Został zniszczony podczas II wojny światowej. Obecnie na nieogrodzonym terenie zachował się jeden nagrobek.
Parafia Matki Bożej Różańcowej w Osówce – parafia Kościoła Polskokatolickiego w RP, położona w dekanacie kieleckim diecezji krakowsko-częstochowskiej.

Strony