Powiat szydłowiecki - Atrakcje

Strony

Szydłowiec, Generała Józefa Sowińskiego 2
Zamek w Szydłowcu (Zamek Szydłowieckich i Radziwiłłów, Pałac Radziwiłłów) – jeden z głównych zabytków miasta, dawna gotycko-renesansowa rezydencja rodu Szydłowieckich i Radziwiłłów oraz księżnej Anny Sapieżyny.
Szydłowiec, Rynek Wielki 1
Ratusz w Szydłowcu – późnorenesansowy budynek, który jest siedzibą burmistrza i administracji samorządowej Szydłowca. Ratusz został wybudowany w latach 1602-1629 i zgodnie z regułami prawa magdeburskiego umiejscowiony pośrodku czworobocznego Rynku.
Rynek Wielki – główny plac miasta Szydłowca, usytuowany na Starym Mieście, na którym i przy którym znajdują się liczne zabytki.
Zamek w Chlewiskach – początki zabudowań w okolicy dzisiejszego kompleksu można datować na początki XII wieku, kiedy to Piotr Dunin, ówczesny właściciel okolicznych dóbr wybudował, zapewne drewniany, gródek obronny.
Parafia Świętego Stanisława Biskupa Męczennika w Chlewiskach – jedna z 12 parafii dekanatu szydłowieckiego diecezji radomskiej.
Parafia pw. Najświętszego Serca Jezusowego – parafia rzymskokatolicka w miejscowości Nadolna. Należy do dekanatu szydłowieckiego w diecezji radomskiej.
Pomnik Tadeusza Kościuszki w Szydłowcu - najstarszy, zachowany w pierwotnym miejscu pomnik w Szydłowcu. Znajduje się po południowej części Rynku Wielkiego, w Skwerze Rynkowym.
Szydłowiec, Zakościelna 13
Kościół farny św. Zygmunta w Szydłowcu – siedziba parafii św. Zygmunta oraz dekanatu szydłowieckiego. Znajduje się w południowej pierzei Rynku Wielkiego.
Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku zajmuje prawie trzynastohektarowy zespół podworski, w skład którego wchodzą: pałac, kaplica, oranżeria, oficyna, budynki gospodarcze - wszystkie przystosowane do nowych funkcji oraz park krajobrazowy z malowniczymi stawami i starymi drzewami, który jest zarazem galer
Cmentarz żydowski w Szydłowcu – znajduje się w północno-wschodniej części Szydłowca, zamieszkanej dawniej przez szydłowieckich Żydów, przy ul. Wschodniej. Powstał w XVIII wieku. Do czasu powstania gminy żydowskiej w Bodzentynie służył również tamtejszym Żydom. Cmentarz ma powierzchnię 2,7 ha.
Szydłowiec, Rynek Wielki 5
Dom pod Dębem w Szydłowcu – klasycystyczny budynek dawnej szkoły elementarnej wzniesiony kosztem księżnej Anny z Zamoyskich Sapieżyny w 1819 roku, w latach 70. XX wieku adaptowany na hotel.
Szydłowiec, Rynek Wielki 1
Pręgierz w Szydłowcu – późnorenesansowa kolumna przeznaczona do wykonywania kar, wzniesiona w I połowie XVII wieku i ustawiona przed szydłowieckim ratuszem. Pręgierz jest unikalnym zabytkiem tego typu w skali ogólnopolskiej.
Rezerwat przyrody Ciechostowice – rezerwat leśny w gminie Bliżyn, w powiecie skarżyskim, w województwie świętokrzyskim. W niektórych źródłach występuje pod nazwą Rezerwat Modrzewiowy w Nadleśnictwie Skarżysko. Powierzchnia: 7,43 ha Rok utworzenia: 1953 Numer ewidencyjny WKP: 002
Rezerwat Cisowy Majdów - rezerwat przyrody utworzony w 1953 r. na terenie leśnictwa Majdów, Nadleśnictwa Skarżysko, na gruntach miejscowości Majdów w gminie Szydłowiec. Celem ochrony jest zachowanie ze względów naukowych i dydaktycznych naturalnego stanowiska cisa.
Rezerwat przyrody Podlesie – rezerwat przyrody utworzony w 1989 r. na terenie gminy Przysucha.
Szydłowiec, Garbarska 3
Synagoga Garbarska w Szydłowcu – synagoga znajdująca się w Szydłowcu, przy ulicy Garbarskiej 3 na Pradze.
Góra Altana – najwyższy szczyt (408 m n.p.m.) Garbu Gielniowskiego na Wyżynie Kieleckiej pomiędzy wsiami Ciechostowice i Hucisko.

Strony