Powiat szydłowiecki

0

Powiat szydłowiecki - powiat ziemski w województwie mazowieckim.

Warto zobaczyć

Szydłowiec, Generała Józefa Sowińskiego 2
Zamek w Szydłowcu (Zamek Szydłowieckich i Radziwiłłów, Pałac Radziwiłłów) – jeden z głównych zabytków miasta, dawna gotycko-renesansowa rezydencja rodu Szydłowieckich i Radziwiłłów oraz księżnej Anny Sapieżyny.
Szydłowiec, Rynek Wielki 1
Ratusz w Szydłowcu – późnorenesansowy budynek, który jest siedzibą burmistrza i administracji samorządowej Szydłowca. Ratusz został wybudowany w latach 1602-1629 i zgodnie z regułami prawa magdeburskiego umiejscowiony pośrodku czworobocznego Rynku.
Rynek Wielki – główny plac miasta Szydłowca, usytuowany na Starym Mieście, na którym i przy którym znajdują się liczne zabytki.
Zamek w Chlewiskach – początki zabudowań w okolicy dzisiejszego kompleksu można datować na początki XII wieku, kiedy to Piotr Dunin, ówczesny właściciel okolicznych dóbr wybudował, zapewne drewniany, gródek obronny.
Parafia Świętego Stanisława Biskupa Męczennika w Chlewiskach – jedna z 12 parafii dekanatu szydłowieckiego diecezji radomskiej.
Parafia pw. Najświętszego Serca Jezusowego – parafia rzymskokatolicka w miejscowości Nadolna. Należy do dekanatu szydłowieckiego w diecezji radomskiej.
Pomnik Tadeusza Kościuszki w Szydłowcu - najstarszy, zachowany w pierwotnym miejscu pomnik w Szydłowcu. Znajduje się po południowej części Rynku Wielkiego, w Skwerze Rynkowym.
Szydłowiec, Zakościelna 13
Kościół farny św. Zygmunta w Szydłowcu – siedziba parafii św. Zygmunta oraz dekanatu szydłowieckiego. Znajduje się w południowej pierzei Rynku Wielkiego.