Powiat mławski

0

Powiat mławski - powiat ziemski w województwie mazowieckim.

Warto zobaczyć

Mława, Stary Rynek 19
Telefon: +48236543382
Ratusz w Mławie – budowla barokowa, zbudowana w latach 1782-1786, przekształcana w latach 1844-1846 i 1939-1945; piętrowa z ośmioboczną wieżyczką na kalenicy. Mieści się na Starym Rynku.
Zamek w Szreńsku – późnogotycki – tzw. „gotyk mazowiecki” lub renesansowy zamek na planie regularnym, wyposażony w cztery baszty lub basteje i część mieszkalną, położony pośród mokradeł na północny wschód od miejscowości.
Parafia Matki Boskiej Różańcowej w Wyszynach Kościelnych - parafia znajdująca się w diecezji płockiej w dekanacie mławskim. Została erygowana w XIV wieku.
Mława, Mariacka 20
Parafia Matki Boskiej Królowej Polski w Mławie – parafia znajdująca się w diecezji płockiej w dekanacie mławskim. Obejmuje swoim zasięgiem dzielnicę Mławy - Osiedle Książąt Mazowieckich, okoliczne ulice oraz wsie: Lewiczyn, Łomia, Borowe-Leśniczówka.
Kościół parafialny pw. św. Marii Magdaleny w Szydłowie – katolicka świątynia parafialna w Szydłowie, w dekanacie mławskim, w diecezji płockiej.
Szreńsk, Plac Kanoniczny 1
Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Szreńsku – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu mławskiego diecezji płockiej.
Nowa synagoga w Radzanowie – znajduje się w Radzanowie w powiecie mławskim w województwie mazowieckim, przy Pl. Piłsudskiego 5, a zarazem rynku w Radzanowie.
Mława, Warszawska
Nowy cmentarz żydowski w Mławie – kirkut pochodzi z XIX wieku. Mieści się przy ulicy Warszawskiej. W czasie II wojny światowej uległ dewastacji. Na początku lat dziewięćdziesiątych teren kirkutu był nieogrodzony, co zmieniło się w kolejnej dekadzie. Zachowały się tylko fragmenty rozbitych macew.