Powiat gostyniński

0

Powiat gostyniński - powiat ziemski w województwie mazowieckim.

Warto zobaczyć

Zamek w Gostyninie jest położony na wzgórzu nad Skrwą Lewą, przy ulicy Zamkowej.
Ratusz w Gostyninie – budynek klasycystyczny wybudowany w latach 1821-1824 według projektu Hilarego Szpilowskiego. Jest to budowla murowana, tynkowana, zbudowana na planie kwadratu, piętrowa. Posiada wieżę zegarową z ażurową latarnią.
Sanniki, Warszawska 177
Parafia Świętego Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Sannikach - parafia należąca do dekanatu Sanniki diecezji łowickiej. Erygowana w 1441. Mieści się przy ulicy Warszawskiej. Duszpasterstwo w niej prowadzą księża diecezjalni.
Cmentarz ewangelicko-augsburski w Gostyninie – cmentarz przy ul.
Rezerwat Przyrody Dybanka - rezerwat przyrody utworzony w 1988 r. w granicach miasta Gostynina w województwie mazowieckim. Celem ochrony jest zachowanie północnej części ozu gostynińskiego.
Parafia Świętego Stanisława Kostki w Trębkach - parafia należąca do dekanatu Żychlin diecezji łowickiej. Erygowana w 1303. Mieści się pod numerem 27. Duszpasterstwo w niej prowadzą księża diecezjalni.
Cerkiew św. Mikołaja w Gostyninie – murowana cerkiew, wzniesiona w 1890. W 1911 przekazana została utworzonej w tym samym roku w Gostyninie parafii prawosławnej. Po 1918 rozebrano dzwonnicę, a cerkiew pozbawiono funkcji religijnej. Obecnie mieszczą się tu mieszkania socjalne.