Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza w Poznaniu - Atrakcje

0

Strony

Poznań, Stary Rynek 84
Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza - muzeum biograficzne poświęcone Henrykowi Sienkiewiczowi, zlokalizowane w Poznaniu, na Starym Rynku 84 (róg ul. Zamkowej). Stanowi oddział Biblioteki Raczyńskich.
Fontanna Marsa – jedna z czterech fontann na Starym Rynku w Poznaniu, stoi na północno-zachodniej stronie Poznańskiego Rynku. Została odsłonięta w roku 2005. Autorem rzeźby jest Rafał Nowak.
Ulica Rynkowa - ulica w Poznaniu biegnąca od Starego Rynku w kierunku północnym. Nazwę otrzymała w 1870 roku. Do 1919 nazywana: Marktstrasse (Marktgasse), 1919-1939: Rynkowa, 1939-1945: Opitzstrasse, od 1945: Rynkowa.
Pałac Działyńskich w Poznaniu – znajduje się na posesji Stary Rynek 78. Powstał w latach 1773 - 1776 w miejscu dwóch istniejących tu poprzednio kamienic. Jego pierwszym właścicielem był Władysław Roch Gurowski - marszałek wielki litewski.
Ulica Zamkowa – ulica na Starym Mieście w Poznaniu, zlokalizowana pomiędzy Starym Rynkiem, a ul. Rynkową i Wzgórzem Przemysła (to właśnie od Zamku Królewskiego na Wzgórzu wzięła się nazwa ulicy).
Poznań, Stary Rynek
Nowy Ratusz w Poznaniu – nieistniejący budynek w Poznaniu, na Starym Rynku. Obiekt powstał po wyburzeniu w 1890, grożącego zawaleniem budynku Wagi Miejskiej. Był położony obok "Starego Ratusza", po jego zachodniej stronie. Pełnił funkcję siedziby władz miejskich.
Poznań, Stary Rynek
Waga miejska w Poznaniu – jednopiętrowy budynek na Starym Rynku w Poznaniu, o bardzo wysokim, dwuspadowym dachu i prostych szczytach dzielonych lizenami.
Pałac Mielżyńskich w Poznaniu - klasycystyczny budynek, pierwszy realizujący w pełni założenia tego stylu w Poznaniu. Zajmuje posesję numer 91 przy Starym Rynku.
Studzienka Bamberki – studzienka na poznańskim Starym Rynku, znajdująca się pod zachodnią ścianą Ratusza.
Poznań, Stary Rynek 3
Telefon: +48 61 853 19 93
Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 - muzeum w Poznaniu, oddział Wielkopolskiego Muzeum Walk Niepodległościowych zlokalizowane w budynku Odwachu na Starym Rynku 3.
Ulica Franciszkańska - ulica w Poznaniu biegnąca od Starego Rynku w kierunku zachodnim. W średniowieczu nosiła nazwę platea Castrensis, do 1919: Franziskanerstrasse, 1919-1939: Franciszkańska, Podgórze, 1939-1945: Franziskanerstrasse, od 1945: Franciszkańska.
Poznań, Stary Rynek 3
Odwach w Poznaniu – budynek odwachu na Starym Rynku w Poznaniu powstał w XVIII w. Pierwszy drewniany budynek zastąpiono nowym, zbudowanym w latach 1783-1787 według projektu warszawskiego architekta Jana Chrystiana Kamsetzera, w stylu klasycystycznym.
Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu – muzeum sztuki w Poznaniu, otwarte w 1965, oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu.
Pomnik Romana Wilhelmiego w Poznaniu – pomnik w formie popiersia upamiętniający Romana Wilhelmiego, aktora i reżysera urodzonego w Poznaniu, zlokalizowany na skwerze jego imienia, w obrębie poznańskiego Starego Miasta. Autorem rzeźby jest poznański artysta Roman Kosmala.
Poznań, Stary Rynek 1
Ratusz w Poznaniu – renesansowy budynek stojący na poznańskim Starym Rynku, pełniący niegdyś funkcję ratusza. Z wieży ratuszowej codziennie odgrywany jest hejnał Poznania.

Strony