Murowanka w Wawrze - Atrakcje

0

Strony

Warszawa, Płowiecka 77
Murowanka to potoczna nazwa zbudowanego w 1903 roku małego, parterowego, murowanego budynku pierwszej w obecnych granicach Wawra szkoły (nie licząc szkółki parafialnej w Zerzniu), w którym zajęcia odbywały się do 1948 roku.
Warszawa, Płowiecka 77
Pomnik Józefa Piłsudskiego znajduje się przed budynkiem dawnej "Murowanki" w Warszawie w Wawrze. Jest poświęcony pamięci marszałka oraz poległych w obronie ojczyzny w latach 1918-1920, czyli podczas wojny polsko-bolszewickiej.
Warszawa, Płowiecka 83
Karczma (austeria) wawerska – zabytkowy budynek znajdujący się w Wawrze (Warszawa), w dzisiejszym kształcie wybudowany w pierwszej połowie XIX w., obecnie mieszczący hotel Zajazd Napoleoński.
Warszawa, Korkowa 27
Parafia Świętego Wacława w Warszawie – parafia rzymskokatolicka w Warszawie, należąca do dekanatu rembertowskiego diecezji warszawsko-praskiej. Obsługiwana przez księży diecezjalnych. Obejmuje osiedla: Gocławek, Kawęczyn-Wygoda oraz Marysin Wawerski.
Ulica Marsa w Warszawie jest główną ulicą wylotową z centrum i wschodniej części miasta w kierunku na Rembertów i dalej na Sulejówek, Okuniew, Liw i Węgrów oraz Nieporęt, Zegrze i Nowy Dwór Mazowiecki. W związku z dużym natężeniem ruchu z tych kierunków, ulica ta jest często zakorkowana.
Warszawa, Kościuszkowców 85a
Parafia Świętego Feliksa z Kantalicjo w Warszawie – parafia rzymskokatolicka w Warszawie (osiedle Marysin Wawerski), należąca do dekanatu rembertowskiego diecezji warszawsko-praskiej. Obsługiwana przez księży diecezjalnych.
Warszawa, Kościuszkowców
Cmentarz Ofiar II Wojny Światowej w Wawrze - cmentarz znajdujący się w warszawskiej dzielnicy Wawer.
Warszawa, Witolin, Ostrobramska 72
Parafia Narodzenia Pańskiego w Warszawie – parafia rzymskokatolicka w Warszawie ustanowiona przy sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej. Parafia leży na terenie diecezji warszawsko-praskiej, w dekanacie grochowskim, obecnie w dzielnicy Praga-Południe.
Rezerwat im. Króla Jana Sobieskiego – leśny rezerwat przyrody położony w Warszawie, w północno-wschodniej części dzielnicy Wawer. Rozległa niska wydma porośnięta lasem sosnowo-dębowo-lipowym z domieszką czarnej brzozy, na terenie uroczyska Las Sobieskiego.
Warszawa, Lucerny 95
Parafia Świętego Benedykta Patrona Europy w Warszawie – parafia rzymskokatolicka w Warszawie (dekanat aniński). Obsługiwana przez księży diecezjalnych. Parafia została erygowana w 2002.
Cmentarz w Marysinie Wawerskim zwany także Cmentarzem Wawerskim – katolicki cmentarz położony na osiedlu Marysin Wawerski w warszawskiej dzielnicy Wawer.
Warszawa, Rzeźbiarska 46
Parafia Matki Bożej Królowej Polski w Warszawie (Anin) – parafia rzymskokatolicka w Warszawie (dekanat aniński). Obsługiwana przez księży diecezjalnych.
Warszawa, Kadetów 33
Parafia Świętego Karola Boromeusza w Warszawie – parafia rzymskokatolicka w Warszawie (dekanat aniński). Obsługiwana przez księży diecezjalnych.
Warszawa, Grochowska 64/68
Dworek Grochowski to klasycystyczny budynek w dzielnicy Praga Południe w Warszawie. Pierwotnie podmiejska rezydencja prymasa Polski i Litwy księcia Michała Poniatowskiego. Dworek znajduje się w parku miejskim im. płk. Jana Szypowskiego „Leśnika” przy ulicy Grochowskiej 64.
Centrum Handlowe Atrium Promenada – jedno z największych centrów handlowych na Pradze Południe w Warszawie, zlokalizowane przy ulicy Ostrobramskiej 75 C.
Warszawa, Rechniewskiego 14
Kościół św. Patryka w Warszawie - kościół rzymskokatolicki znajdujący się przy ulicy Rechniewskiego 14 w Warszawie, na osiedlu Gocław-Lotnisko, pod wezwaniem św. Patryka, należący do dekanatu grochowskiego.
Warszawa, Gocławek, Kawatery Głównej
Park im. płk. Jana Szypowskiego „Leśnika” – park położony na Gocławku w warszawskiej dzielnicy Praga Południe. Granice parku przebiegają wzdłuż ulic: Grochowskiej, Kwatery Głównej, Osowskiej, Trembowelskiej i Bitwy Grochowskiej. Zarządcą jego są władze dzielnicy Praga Południe.
Ulica Ostrobramska − jedna z głównych ulic warszawskiej Pragi Południe. Jest kilkujezdniowa, nie ma ścieżki rowerowej.
Olszynka Grochowska jest krajobrazowym rezerwatem przyrody położonym w Warszawie. Rezerwat powołany został na mocy Zarządzenia Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 24 listopada 1983 r. ogłoszonego w Monitorze Polskim nr 39 z 1983 r. poz. 230.
Ulica Władysława Umińskiego – ulica w Warszawie na Gocławiu w dzielnicy Praga Południe. Ulica jest dwujezdniowa, nie posiada ścieżki rowerowej.

Strony