Bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - Atrakcje

0

Strony

Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP w Płocku – najstarsza katolicka świątynia rzymskokatolicka i najcenniejszy zabytek Płocka, położona na wznoszącym się 60 m nad Wisłą Wzgórzu Tumskim, miejsce spoczynku władców Polski. Katedra jest siedzibą parafii, której patronem jest św. Zygmunt.
Płock, Tumska 2
Zamek książąt mazowieckich w Płocku – gotycka budowla wzniesiona przez Kazimierza Wielkiego, siedziba książąt mazowieckich do końca XV wieku.
Płock, Tadeusza Kościuszki 6
Płock, Plac Gabriela Narutowicza 8
Towarzystwo Naukowe Płockie (łac. Societas Scientiarum Plociensis) – jedno z najstarszych towarzystw naukowych w Polsce działające do dnia dzisiejszego.
Płock, Tadeusza Kościuszki 16
Płock, Tadeusza Kościuszki 16
Kościół Rzymskokatolicki pw. św. Dominika – jeden z najstarszych kościołów w Płocku. Znajduje się przy ulicy Kościuszki 16.
Płock, pl. Narutowicza 4/6
Płock, Tadeusza Kościuszki 18
Cerkiew pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego w Płocku – prawosławna cerkiew parafialna. Należy do dekanatu Warszawa diecezji warszawsko-bielskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Świątynia mieści się przy ulicy Tadeusza Kościuszki 18.
Amfiteatr płocki zlokalizowany jest w niszy pousuwiskowej skarpy wiślanej nad Wisłą. Pierwotne dzieło trzech płockich architektów Czesława Korgula (szef), Ignacego Bladowskiego oraz Henryka Sęczykowskiego powstał w latach 60. XX wieku.
Płock, Tumska 8
Muzeum Mazowieckie w Płocku, muzeum regionalne w Płocku, założone w 1820. Muzeum powstało z połączenia zbiorów Towarzystwa Naukowego Płockiego i Szkoły Wojewódzkiej, jedno z najstarszych istniejących tego typu placówek w Polsce. Pierwsza ekspozycja została pokazana w dwóch salach Małachowianki.

Strony