Rezerwat Pod Rysianką

0

Rezerwat przyrody "Pod Rysianką" – częściowy rezerwat leśny w Beskidzie Żywieckim, na północno-wschodnich stokach przełęczy między Rysianką i Trzema Kopcami.

Utworzono go w 1970 na wysokości 950-1170 m n.p.m. Powierzchnia (27,54 ha) obejmuje również źródła potoku Sopotni. Głównym celem utworzenia była ochrona dolnoreglowego lasu jodłowo-świerkowo-bukowego, który jest fragmentem Puszczy Karpackiej regla dolnego.

W rezerwacie stwierdzono występowanie 133 gatunków roślin naczyniowych, w tym 13 chronionych. Wiele z występujących tutaj gatunków jest rzadkich – paprotnica górska, wierzbownica mokrzywcowa, wierzbownica zwieszona, tocja alpejska czy złocień okrągłolistny. Ze zwierząt występuje tutaj m.in. jeleń europejski, borsuk, lis, sarna i dzik. W przeszłości pojawiały się tutaj wilki, rysie i niedźwiedzie. Z rzadkich ptaków zaobserwować głuszca, gila, kruka i pliszkę górską.

Południową granicą rezerwatu przebiega czerwony Główny Szlak Beskidzki.

Rezerwat Pod Rysianką - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.