Pałac Ślubów

0

Pałac Ślubów w Katowicach − nieistniejący budynek, który był zlokalizowany w katowickiej dzielnicy Śródmieście, przy alei Wojciecha Korfantego 14.

Obiekt oddano do użytku w 1969. Kończy on ciąg pawilonów po zachodniej stronie al. Wojciecha Korfantego. Jego projektantem był architekt Mieczysław Król. W miejscu budynku do początku lat sześćdziesiątych istniały zabudowania huty "Marta".

Pałac Ślubów zbudowano na planie kwadratu, w stylu modernistycznym. Były to dwa niskie obiekty, połączone przewiązką o konstrukcji mostowej. We wnętrzu znajdowały się czarno-biała posadzka (w holu głównym), lustra, boazerie, obrotowe drzwi, kamienne płaskorzeźby i ozdobne detale (np. mosiężne klamki, przypominające kształtem koguciki). Rzeźby przedstawiały znaki zodiaku, gwiazdy i ptaki. Elewacja była przeszklona. Główną klatkę schodową zdobił relief.

W budynku od 1969 mieścił się Urząd Stanu Cywilnego, przeniesiony w 2010 do pałacu Goldsteinów przy pl. Wolności 12a. W czasie jego istnienia udzielono tu około 100 000 ślubów. Obiekt wyburzono w 2011. Koszt rozbiórki wyniósł około 230 000 złotych. Rozbiórka rozpoczęła się 20 czerwca 2011. 18 sierpnia 2011 pięć płaskorzeźb z dawnego pałacu przeniesiono do Katowickiego Parku Leśnego.

Urząd Stanu Cywilnego od początków miasta do wybuchu II wojny światowej mieścił się w kolejnych siedzibach Urzędu Miasta Katowice; za czasów PRL − w willi Grundmanna, następnie w obiekcie przy al. W. Korfantego 14, a od 2010 − w pałacu Goldsteinów.

Pałac Ślubów - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.