Panewniki

0

Panewniki (niem. Panewnik) - zachodnia dzielnica Katowic (do 1951 samodzielna gmina Panewniki), otoczona z trzech stron lasami, rozciągająca się między rzekami Kłodnicą i Ślepiotką. Graniczy z Ligotą, Mikołowem, Kochłowicami i Chorzowem Batorym. Dzieli się na: Stare Panewniki, Wymysłów, Osiedle Bema, Nowe Panewniki i Kokociniec. Główną ulicą przechodzącą przez dzielnicę jest ul. Panewnicka.

Warto zobaczyć

Katowice, Panewniki, Panewnicka 76
Telefon: +48 322526870
Bazylika św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – neoromański kościół klasztorny w Katowicach Panewnikach z początku XX wieku, centrum pielgrzymkowe w okresie Bożego Narodzenia ze względu na budowaną rokrocznie Panewnicką Szopkę.
Klasztor Franciszkanów w Panewnikach − neoromański zespół klasztorny powstały w latach 1903−1908 wraz z przyległą kalwarią w katowickiej dzielnicy Ligota-Panewniki, siedziba franciszkańskiej Prowincji Wniebowzięcia NMP w Polsce.
Kalwaria Panewnicka − zespół szeregu kaplic pasyjno-maryjnych usytuowanych w pobliży klasztoru oo. franciszkanów w Katowicach wraz z przyległym terenem parkowym.