Brynów

0

Brynów (niem. Brynow) - południowo-zachodnia część Katowic, podzielona obecnie na dwie dzielnice:

  • na wschodzie - Brynów-Osiedle Zgrzebnioka z 7 200 mieszkańców (stan 2002)
  • na zachodzie - Załęska Hałda-Brynów z 16 800 mieszkańców (stan 2002).

Brynów graniczy z dzielnicami: Załęże, Osiedle Paderewskiego-Muchowiec, Śródmieście, Ligota-Panewniki, Piotrowice-Ochojec. Najbardziej znany zakład pracy Brynowa to KWK "Wujek". 

Warto zobaczyć

Katowice, Brynów, Tadeusza Kościuszki 112
Telefon: +48 32 2054061
Kościół św. Michała Archanioła w Katowicach – najstarsza budowla sakralna na terenie Katowic, położona w Parku Kościuszki w Brynowie, na Wzgórzu Beaty, wzniesiona w 1510 r. w Syryni w powiecie wodzisławskim. W 1938 r. kościół został przeniesiony z Syryni do Katowic.
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Brynowie – parafia z kościołem pod tym samym wezwaniem w Brynowie, dzielnicy Katowic.
Pomnik poległych górników KWK „Wujek” (właśc. Pomnik ku czci górników kopalni „Wujek” poległych 16 grudnia 1981 roku) – pomnik na placu NSZZ Solidarność, przed głównym budynkiem kopalni „Wujek”, przy ul. Wincentego Pola w katowickiej dzielnicy Brynów.
Katowice, Brynów, Nasypowa 16
Harcerskie Muzeum Etnograficzne – założone i prowadzone przez harcerzy z IV Szczepu Harcerskiego ZHP im. Obrońców Katowic w Katowicach Brynowie. Eksponaty do Muzeum zdobywają harcerze podczas zwiadów etnograficznych w trakcie obozów i biwaków.
Katowice, Brynów, Jana Przyklinga 12
Telefon: +48 322518660
Parafia Najświętszych Imion Jezusa i Maryi – parafia rzymskokatolicka w Brynowie-Osiedle Zgrzebnioka, w dekanacie Katowice Panewniki w archidiecezji katowickiej. Liczy 6.951 wiernych.