Nikiszowiec

0

Nikiszowiec (niem. Nikischschacht, śl. Ńikisz) – część dzielnicy administracyjnej Janów-Nikiszowiec miasta Katowice.

Początkowo było to osiedle robotnicze dla górników kopalni "Giesche" wybudowane na terenie obszaru dworskiego Gieschewald (Giszowiec) w latach 1908-1918 z inicjatywy koncernu górniczo-hutniczego Georg von Giesches Erben.

9 maja 1924 roku nastąpiła likwidacja obszaru dworskiego i Nikiszowiec wraz z Giszowcem włączono do gminy Janów. W 1951 osiedle stało się częścią nowego miasta – Szopienic. W 1960 roku Nikiszowiec wraz z Szopienicami został włączony do miasta Katowic i od tego czasu wraz z Janowem stanowi administracyjną dzielnicę miasta.

Warto zobaczyć

Staw Upadowy − zespół dwóch stawów, znajdujący się pomiędzy dzielnicami Katowic − Zawodzie i Janów-Nikiszowiec, przy ul. Transportowców, powstały na terenach poprzemysłowych (rejon zlikwidowanego wyrobiska kopalnianego "Upadowa IV"). Posiada powierzchnię 5,52 ha.
Staw Janów (nazywany także Stawem Janowskim) − jest to pokopalniany staw w dzielnicy Katowic − Janów-Nikiszowiec, przy ulicy Cmentarnej. Swoją nazwę wziął od części dzielnicy − Janowa.
Pomnik Powstańców Śląskich w Nikiszowcu (właśc. pomnik ku czci Bohaterów Powstań Śląskich) − pomnik upamiętniający powstańców śląskich, zlokalizowany na skwerze przy ulicy Zamkowej w Katowicach, w dzielnicy Janów-Nikiszowiec.