Dom Powstańca Śląskiego

0

Dom Powstańca Śląskiego – wielokondygnacyjny obiekt publiczny wybudowany w Katowicach w okresie międzywojennym. Budynek znajduje się przy ul. Jana Matejki 3.

Gmach wybudowany został w latach 1936−1937 według projektu architekta Zbigniewa Rzepeckiego w stylu funkcjonalizmu z przeznaczeniem na siedzibę Związku Powstańców Śląskich. Prace budowlane rozpoczęto w dniu 9 lipca 1936 roku, a otworzono go po wykończeniu wnętrz w dniu 15 listopada 1938 roku. W siedmiokondygnacyjnym budynku znajdowały się sklepy, sale konferencyjne oraz Kino Zorza z 500 miejscami. W dniu 1 kwietnia 1939 roku otarta została w przyziemiu restauracja Piwnica Śląska z freskami przedstawiającymi "tydzień w Szombierkach". Na drugim piętrze przygotowano sale na ekspozycje pamiątek powstańczych. Gmach poświęcono w dniu 2 maja 1939 roku.

W dniu 4 września 1939 roku Dom Powstańca był punktem zbrojnego oporu, którym dowodził powstaniec Stanisław Karkoszka. Polską obronę Wehrmacht złamał przy użyciu dział przeciwpancernych, a następnie obrońcy Domu Powstańca zostali wzięci przez Niemców do niewoli i rozstrzelani na podwórzu kamienicy przy ulicy Zamkowej w Katowicach.

W 2002 kino zostało oficjalnie zamknięte. Dawna sala kinowa i zaplecze wynajmuje firma, która założyła w budynku Klub Muzyczny Wyższy Wymiar.

Na fasadzie budynku została umieszczona tablica upamiętniająca obrońców Katowic: powstańców śląskich i harcerzy

Dom Powstańca Śląskiego - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.