Katowice - Gmachy

Strony

Gmach Sejmu Śląskiego – zabytkowy budynek znajdujący się w centrum Katowic, przy ulicy Jagiellońskiej 25. Wybudowany w stylu modernistycznym. W okresie międzywojennym jeden z największych budynków administracyjnych w Polsce. Jego sala sejmowa była wzorcem dla sali Sejmu II RP.
Katowice, Plac Rady Europy 1
Biblioteka Śląska w Katowicach − polska wojewódzka biblioteka publiczna o statusie naukowym. Wchodzi w skład bibliotek tworzących narodowy zasób biblioteczny.
Katowice, Aleja Wojciecha Korfantego 114
Pałac Ślubów w Katowicach − nieistniejący budynek, który był zlokalizowany w katowickiej dzielnicy Śródmieście, przy alei Wojciecha Korfantego 14.
Katowice, Plac Sejmu Śląskiego 1
Gmach Urzędów Niezespolonych w Katowicach − sześciokondygnacyjny budynek przy ul. Jagiellońskiej 23 i pl. Sejmu Śląskiego 1.
Katowice, Henryka Jordana 18
Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach – jednostka organizacyjna Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach położona przy ul. Henryka Jordana w Katowicach i sąsiadująca przez ul. Wita Stwosza z Archikatedrą Chrystusa Króla. Wydział powstał w listopadzie 2000 r.
Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego – teatr znajdujący się na katowickim rynku, największa scena teatralna na Górnym Śląsku
Katowice, Jana Matejki 3
Dom Powstańca Śląskiego – wielokondygnacyjny obiekt publiczny wybudowany w Katowicach w okresie międzywojennym. Budynek znajduje się przy ul. Jana Matejki 3.
Katowice, Józefa Lompy 14
Gmach Syndykatu Polskich Hut Żelaznych (także Gmach Syndykatu Polskich Hut Żelaza) − budynek przy ul. Józefa Lompy 14 w katowickiej dzielnicy Śródmieście, wybudowany w dwudziestoleciu międzywojennym.
Katowice, Plac Wolności 10
Gmach Sądu Rejonowego przy placu Wolności 10 w Katowicach − zabytkowy budynek, znajdujący się w katowickiej dzielnicy Śródmieście.
Katowice, Warszawska 7
Gmach dawnego Banku Spółek Zarobkowych − zabytkowy budynek, znajdujący się w Śródmieściu Katowic, przy ul. Warszawskiej 7.
Katowice, Mikołowska 26
Pałac Młodzieży im. prof. Aleksandra Kamińskiego w Katowicach – placówka wychowania pozaszkolnego miasta Katowice. Nadzór pedagogiczny nad Pałacem Młodzieży sprawuje Śląski Kurator Oświaty w Katowicach.
Katowice, Mickiewicza 3
Gmach dawnego Banku Gospodarstwa Krajowego w Katowicach − obecnie budynek Banku Śląskiego przy ulicy Adama Mickiewicza 3, na rogu z ulicą księdza Piota Skargi. Budynek wpisano do rejestru zabytków dnia 2 maja 1978 (nr rej.: A/1237/78).
Katowice, Wojewódzka 33
Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach – najstarsza wyższa uczelnia działająca na Górnym Śląsku.
Katowice, Warszawska 45
Katowice, Aleja Wojciecha Korfantego 3
Gmach przy alei Korfantego 3 w Katowicach − zabytkowy budynek w stylu neorenesansowym, znajdujący się w Katowicach przy alei Wojciecha Korfantego 3, będący obecnie siedzibą Muzeum Śląskiego.
Katowice, Francuska 12
Dom Oświatowy - Biblioteka Śląska − budynek w Katowicach, położony w centrum miasta przy ul. Francuskiej 12. Jeden z przykładów architektury modernistycznej na Górnym Śląsku. Jego projektantami byli architekci Stanisław Tabeński i J. Rybicki. Budynek zaprojektowano w 1928 r.
Katowice, Henryka Dąbrowskiego 23
Budynek Okręgowej Rady Związków Zawodowych (obecnie Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego) − budynek w śródmieściu Katowic, przy ul. Henryka Dąbrowskiego 23.
Katowice, al. Wojciecha Korfantego 117/119
Gmach Sądu Apelacyjnego przy alei Wojciecha Korfantego w Katowicach − zabytkowy budynek administracyjny, zlokalizowany w katowickiej dzielnicy Wełnowiec-Józefowiec, przy alei Wojciecha Korfantego 117/119.
Katowice, Andrzeja 18
Gmach Sądu Okręgowego przy ulicy Andrzeja w Katowicach − zabytkowy budynek znajdujący się w Katowicach przy ulicy Andrzeja 16−18, przy skrzyżowaniu z ulicą Mikołowską.

Strony