Biblioteka Uniwersytecka

0

Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie (BUW) – biblioteka utworzona przy Uniwersytecie Warszawskim w 1817 roku.

Czytaj dalej

Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie (BUW) – biblioteka utworzona przy Uniwersytecie Warszawskim w 1817 roku.

Historia

Do czasu wybudowania nowego gmachu mieściła się w obecnym Collegium Novum, w centralnym kampusie UW na Krakowskim Przedmieściu. Mniejsze oddziały i agencje mieściły się m.in. w Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich (dyrekcja, część zbiorów specjalnych), w Gmachu Św. Rocha na "Małym Dziedzińcu" (Czytelnia Czasopism), w Pałacu Zamoyskich na Nowym Świecie (Wypożyczalnia Księgozbioru Dydaktycznego), w budynku na ul. Żwirki i Wigury (Oddział Zbiorów Muzycznych). Od 15 grudnia 1999 roku cała biblioteka mieści się w jednym gmachu na rogu ulic Dobrej i Lipowej powstałym wg projektu Marka Budzyńskiego i Zbigniewa Badowskiego.

Zbiory

Aktualnie w bibliotece znajduje się 2 975 876 zbiorów (stan na 31.12.2009), w tym:

  • książki – 1 851 351 wol.
  • czasopisma – 686 277 wol.
  • zbiory specjalne – 392 125 jedn. bibl.
  • księgozbiór dydaktyczny – 46 123 wol.

Od 21 grudnia 2007 roku działa elektroniczna biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, zwana w skrócie e-bUW. Jest ona 17 biblioteką dLibrową. Na chwilę obecną ma ponad 8300 publikacji cyfrowych.

Biblioteka ma prawo do otrzymywania egzemplarza obowiązkowego.

Budynek

Budynek o kubaturze 260 tys. m³ zajmuje powierzchnię 64 tys. m². Na dachu znajduje się ogólnodostępny ogród barwny. Koszt realizacji wyniósł 80 000 000 $. W pobliżu znajduje się Centrum Nauki Kopernik i planowane są inne budynki Uniwersytetu Warszawskiego.

Na zbiory biblioteczne przeznaczono 40 tysięcy m², z możliwością rozszerzenia o następne 10 tysięcy m². Gmach Biblioteki może pomieścić 5 milionów woluminów zbiorów. Oprócz części bibliotecznej znajduje się część usługowo-rozrywkowa (w kondygnacjach podziemnych) oraz biurowa w tzw. rogalu komercyjnym.

Przed budynkiem, od strony ulicy Dobrej, znajduje się tzw. fasada kulturalna (w odróżnieniu od pozostałych fasad ekologicznych). Ma ona "mówić o związkach z przeszłością, z różnorodnością cywilizacji, z grecko-rzymskim i judeo-chrześcijańskim źródłem polskiej kultury". 6 wejść z tej strony rozdziela 8 tablic. Znajdują się na nich kolejno (od lewej):

  • fragment Etiudy b-moll op. 4 nr 3 Karola Szymanowskiego w notacji muzycznej,
  • tablica z notacją matematyczną, zawierająca: wzór i wykres funkcji jednej zmiennej opisujący normalny rozkład prawdopodobieństwa (Dzwon Gaussa), rozwinięcie dziesiętne liczby π, ciąg dokładny grup homologii dla pary przestrzeni topologicznych, fragment struktury chemicznej łańcucha nukleotydowego kwasu nukleinowego, program komputerowy w języku Pascal opisujący Problem Collatza oraz Równania Maxwella opisujące zjawiska elektryczne, magnetyczne i związki między nimi.
  • Tekst sanskrycki, zawierający fragmenty Rygwedy (3.62.10), Upaniszady Mundaka (1.1.4-6) oraz Bhagawadgity (13.7-11).
  • Tekst hebrajski, zawierający fragment starotestamentowej Księgi Ezechiela (Ez 3, 1-3).
  • Tekst arabski, zawierający fragment Księgi zwierząt Al-Dżahiza.
  • Tekst grecki, zawierający fragment dialogu Fajdros autorstwa Platona (274e7-275a6)
  • Tekst staroruski, zawierający fragment Powieści minionych lat z początków XII wieku.
  • Tekst staropolski, zawierający fragment Wykładu cnoty autorstwa Jana Kochanowskiego.

Wewnątrz biblioteki, przy głównym wejściu do wolnego dostępu, znajduje się tzw. kolumnada filozofów. Są to umieszczone na czterech wysokich kolumnach pomniki wybitnych filozofów polskich XX wieku – Kazimierza Twardowskiego, Jana Łukasiewicza, Alfreda Tarskiego i Stanisława Leśniewskiego.

Ogród

Ogród na dachu Biblioteki, zaprojektowany przez architekt krajobrazu Irenę Bajerską, został otwarty 12 czerwca 2002 r. Jest jednym z największych ogrodów dachowych w Europie. Rozciąga się na powierzchni ponad 1 ha, roślinność zajmuje w nim 5111 m2.

Ogród składa się z dwóch części: górnej (o powierzchni 2000 m2) i dolnej (o powierzchni 15 000 m2), połączonych strumieniem z kaskadowo spływającą wodą.

Bezpośrednio przy budynku znajdują się krzewy okrywowe (m.in. tawulec pogięty "Crispa"), kwitnące oraz pnącza. W dolnym ogrodzie znajduje się sztuczny kamień z kaskadą i zarybiony staw, nad którym mieszkają kaczki. Posadzono tu drzewa, krzewy i byliny utrzymane w tonacji niebiesko-białoróżowej. Dolny ogród zdobią także granitowe rzeźby Ryszarda Stryjeckiego – cykl "Szkic sytuacyjny" nawiązuje do motywów kosmologicznych.

W górnym ogrodzie rośliny są posadzone na 30-centymetrowej warstwie ziemi usypanej na dachu Biblioteki. Górny ogród podzielono na kilka części, różniących się formą, kolorem i zapachem. Ogród złoty w części północnej skomponowany jest z żółto i pomarańczowo kwitnących krzewów (m.in. forsycja "Maluch", pięciornik krzewiasty "Goldfinger" i "Goldteppich", tawuła japońska "Goldmound") i pnączy (powojnik tangucki). Tło stanowią płożące odmiany jałowca pospolitego ("Green Carpet") i berberysu Thunberga ("Green Carpet") oraz niewysokie drzewka karagany syberyjskiej w odmianie "Pendula". Ogród srebrny (od wschodu) obsadzony jest srebrzystolistnymi wierzbami (szwajcarską, całolistną "Hakura Nishiki", żyłkowaną oraz purpurową "Pendula" i "Gracilis"), biało kwitnącym pięciornikiem krzewiastym "Abbotswood", a także kosodrzewiną, tawułą norweską "Grefsheind", płożącą irga Dammera i jałowcem Pfitzera "Mint Julep". Podstawą kompozycji są ozdobne trawy (kostrzewa walezyjska "Glauca" i ametystowa, strzęplica sina i drżączka średnia). Ogród karminowy (od południa) składa się z różowo i czerwono kwitnących krzewów: czerwonolistnego berberysu Thunberga "Atropurpurea Nana" i krzewuszki cudownej "Foliis Purpureis", lilaka Meyera, powojnika alpejskiego "Francis Rivis", irgi Dammera "Skogholm" i róż "Rugodita". Uzupełnienie stanowią byliny – rozchodnikowiec okazały i macierzanka piaskowa. Kompozycja jest obramowana niskimi jabłoniami Sargenta, płożącym jałowcem Pfitzera "Mint Julep" i irgą Dammera. Ogród zielony znajduje się nad "rogalem komercji", od strony ulicy Dobrej. Jego ozdobami są zawciąg nadmorski, pięciornik krzewiasty "Abbotswood" i irga Dammera "Major".

Uzupełnieniem jest ogród wejściowy – pochylnia prowadząca na dach Biblioteki, obsadzona bluszczem i barwinkiem. Kończy go wznosząca się nad "świetlikiem" altana-antena, opleciona rdestówką Auberta. Wszystkie ogrody połączone są kładkami, ścieżkami, mostkami i pergolami, na których rośnie winorośl japońska, hortensja pnąca, powojnik tangucki i winobluszcz pięciolistkowy. Z mostków i tarasu widokowego można podziwiać panoramę Warszawy, Most Świętokrzyski i Wisłę. Odwiedzający ogrody mogą też przez specjalne okna lub szklany dach zajrzeć z góry do wnętrza Biblioteki.

Linki zewnętrzne

  • Strona BUW
  • e-biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego

Biblioteka Uniwersytecka - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.