Ulica Bracka

0

Ulica Bracka w Katowicach (w latach międzywojennych ulica Dębska) − jedna z ważniejszych ulic łącząca katowickie dzielnice Dąb i Załęże. Jest umowną granicą między osiedlem Tysiąclecia a Załężem i Dębem.

Czytaj dalej

Ulica Bracka w Katowicach (w latach międzywojennych ulica Dębska) − jedna z ważniejszych ulic łącząca katowickie dzielnice Dąb i Załęże. Jest umowną granicą między osiedlem Tysiąclecia a Załężem i Dębem.

Historia

Droga łącząca Załęże i Dąb istniała już w XVIII wieku. Do 1922 część drogi nosiła nazwę Dombestraße, druga część Zalenzastraße; w latach 1922−1939 ul. Dębska i ul. Załęska; w latach 1939−1945 Dombestraße i Georgstraße; 1945−1951 ul. Dębska i ul. Załęska, od 1951 całość − ul. Bracka.

W drugiej połowie XIX wieku przy drodze istniały budynki komory celnej (w pobliżu cmentarza).

Opis

Ulica jest ważną częścią dużego węzła drogowego, łączącego DTŚ (trasa imienia Nikodema i Józefa Renców), DK 79 (ulica Chorzowska) i ulicę Feliksa Bocheńskiego (dojazd do autostrady A4). Posiada południkowy przebieg.

Pod ulicą zlokalizowany jest wodociąg Ø 200 mm, a w rejonie ulicy − kablowa sieć elektroenergetyczna średniego napięcia 3 x SN.

Przebieg

Ulica rozpoczyna swój bieg od skrzyżowania z ulicą Chorzowską (DK 79) i ul. Złotą. Następnie biegnie obok cmentarza parafialnego parafii w Dębie, pod estakadą DTŚ (DW 902), krzyżuje się z wjazdem na trasę imienia Nikodema i Józefa Renców oraz linią tramwajową. Kończy swój bieg przy placu Józefa Londzina i skrzyżowaniu z ul. Gliwicką oraz ul. Feliksa Bocheńskiego. Posiada południkowy przebieg.

Ciąg ulic Bytkowska − Agnieszki − Bukowa − Złota − Bracka − Feliksa Bocheńskiego pełni funkcję ulicy głównej.

Estakada Orląt Lwowskich

Estakada nad ulicą Bracką ma łączną długość 592 m i 31,12 m szerokości oraz kształt litery "S", jest to jeden z najbardziej skomplikowanych wykonanych projektów drogowych w Katowicach. Estakadą w godzinie popołudniowego szczytu przejeżdża średnio 3175 samochodów (90,6% z nich to samochody osobowe).

Uchwałą Rady Miasta Katowice nr nr X/139/11 z 30 maja 2011 estakadzie nadano nazwę estakada Orląt Lwowskich. Uchwała weszła w życie 28 lipca 2011.

Obiekty i instytucje

Przy ulicy Brackiej znajdują się:

  • cmentarz parafialny, zarządzany przez parafię w Dębie; powstał w 1894, są na nim pochowani górnicy, polegli w pożarze kopalni "Kleofas" z 3 na 4 marca 1896 (grób zbiorowy), powstańcy śląscy z lat 1919−1921 (pochowani w kwaterze wojennej) oraz prof. Jan Paściak − wybitny chemik, kierownik Zakładu Chemii Fizycznej Uniwersytetu Śląskiego; początkowo cmentarz miał powierzchnię 1 ha i 24 arów, w 1917 dokupiono 69 arów gruntu; teren wraz z starodrzewem został objęty ochroną konserwatorską;
  • Centrum Restauracyjno-Konferencyjne "Club 99";
  • salony motoryzacyjne oraz hurtownie;
  • stacja benzynowa Lukoil.

Ulica Bracka - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.