Warmińsko-mazurskie - Kaplice

Strony

Giżycko, Warszawska 35
Cerkiew pod wezwaniem św. Anny w Giżycku – prawosławna cerkiew parafialna. Należy do dekanatu Olsztyn diecezji białostocko-gdańskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
Pasłęk, ks. Bazylego Hrynyka
Cerkiew Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Pasłęku - pasłęcka cerkiew greckokatolicka to dawny neogotycki kościół Świętego Józefa z 1855 roku, rozbudowany w latach 1909-1910. Budowniczym kościoła był Gustaw George. Po 1945 użytkowany był jako kaplica cmentarna.
Orzysz, Ełcka 22
Cerkiew pod wezwaniem św. Jerzego w Orzyszu – prawosławna cerkiew parafialna. Należy do dekanatu Olsztyn diecezji białostocko-gdańskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Cerkiew znajduje się przy ulicy Ełckiej 22.
Elbląg, Romualda Traugutta 15
Cerkiew św. Jana Chrzciciela w Elblągu - cerkiew greckokatolicka w Elblągu. Została zbudowana na początku XX wieku jako ewangelicka kaplica cmentarna pw. św. Anny. Mieści się przy ulicy Traugutta 15.
Górowo Iławeckie, Kardynała Wyszyńskiego 11
Cerkiew pod wezwaniem Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy w Górowie Iławeckim – prawosławna cerkiew parafialna. Należy do dekanatu Olsztyn diecezji białostocko-gdańskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
Olsztyn, Grunwaldzka
Kaplica Jerozolimska (Kaplica filialna pw. Krzyża Świętego) w Olsztynie została wybudowana w drugiej połowie XVI wieku przy zbiegu dzisiejszych ulic Grunwaldzkiej i Jagiełły. Jest to jeden z najstarszych zachowanych zabytków olsztyńskiej architektury.
Kętrzyn, Bolesława Limanowskiego 9a
Cerkiew pod wezwaniem Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Kętrzynie – prawosławna cerkiew parafialna. Należy do dekanatu Olsztyn diecezji białostocko-gdańskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
Elbląg, Sadowa 58-60
Cerkiew pod wezwaniem św. Marii Magdaleny w Elblągu – prawosławna cerkiew parafialna. Należy do dekanatu Gdańsk diecezji białostocko-gdańskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
Olsztyn, Aleja Wojska Polskiego 38
Cerkiew pod wezwaniem Opieki Matki Bożej w Olsztynie – prawosławna cerkiew parafialna. Należy do dekanatu Olsztyn diecezji białostocko-gdańskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
Cerkiew św. Michała w Pieniężnie – cerkiew została zbudowana w latach 1621 - 1623 jako kaplica szpitalna. Została konsekrowana w 1700 roku przez biskupa Andrzeja Załuskiego, który nadał jej wezwanie św. Jakuba Starszego i św. Rocha. W roku 1723 została dodana elewacja i dobudowana skarpa.
Dobre Miasto, Grunwaldzka 2
Cerkiew św.Mikołaja w Dobrym Mieście - cerkiew wybudowana w latach 1736 - 1741 na podstawie zezwolenia biskupa Krzysztofa Szembeka. Świątynia posiada barokowe ołtarze z XVII i XVIII wieku oraz ciekawy wystrój wnętrza (m.in. współczesny ikonostas).
Kruklanki, 22 Lipca 46
Cerkiew pod wezwaniem św. Dymitra w Kruklankach – prawosławna cerkiew parafialna. Należy do dekanatu Olsztyn diecezji białostocko-gdańskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Cerkiew znajduje się przy ulicy 22 Lipca.
Kętrzyn, Zjazdowa 9
Stara Synagoga w Kętrzynie – zbudowana w 1853 roku przy ulicy Zjazdowej, w rzędzie kamienic z XIX-XX wieku. Gmina żydowska sprzedała synagogę baptystom w 1914 roku. W 1917 roku przebudowano budynek na kościół, który znajdował się tam do 1985 roku.
Morąg, Generała Jana Henryka Dąbrowskiego 2
Cerkiew pod wezwaniem św. Włodzimierza w Morągu – prawosławna cerkiew filialna. Należy do parafii św. Mikołaja w Ornecie, w dekanacie Gdańsk diecezji białostocko-gdańskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Współużytkowana przez Kościół Ewangelicko-Augsburski.

Strony