Pomorskie - Kaplice

Strony

Kalwaria Wejherowska (kasz. Wejrowskô Kalwarëjô) – zespół 26 kaplic ufundowanych przez wojewodę malborskiego Jakuba Wejhera, założyciela Wejherowa. Została zbudowana w latach 1649 - 1655.
Sopot, Jacka Malczewskiego 18
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sopocie – rzymskokatolicki kościół parafialny znajdujący się w Sopocie, w województwie pomorskim. Należy do dekanatu Sopot archidiecezji gdańskiej.
Kalwaria Wielewska – drugi po Kalwarii Wejherowskiej obiekt tego typu na Pomorzu Gdańskim, położony na wzgórzach otaczających Wiele i Jezioro Wielewskie. Pierwsze plany powstały w 1905 roku, zaś pozwolenie na budowę parafia uzyskała dopiero w 1915 roku. Fundatorami byli: ks.
Kaplica św. Jana Nepomucena w Żukowie – barokowa kaplica cmentarna w Żukowie. Znajduje się na cmentarzu parafialnym.
Gdańsk, Długie Ogrody 19
Kościół św. Barbary w Gdańsku – jest obecnie świątynią parafialną. Ma długość 36 m, szerokość 18 m, wysokość 10 m. Powierzchnia użytkowa wynosi 648 m². Czterdziestometrowa wieża góruje nad Długimi Ogrodami. Umieszczone w niej trzy spiżowe dzwony to dar votum kapłanów diecezji magdeburskiej.
Gdańsk, Św. Ducha 58
Kaplica Królewska – barokowa kaplica katolicka na Głównym Mieście w Gdańsku powstała w latach 1678 - 1681 z inicjatywy gdańskich katolików z pomocą króla Jana III Sobieskiego. Wybudowana została jako tymczasowa kaplica katolicka dla wiernych w czasie, gdy kościół Mariacki był w rękach protestantów.
Gdańsk, Romualda Traugutta 45
Cerkiew pod wezwaniem św. Mikołaja w Gdańsku – prawosławna cerkiew konkatedralna oraz parafialna. Należy do dekanatu Gdańsk diecezji białostocko-gdańskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Użytkowana również przez gdańską parafię wojskową św. Jerzego.
Kościół polski w Prabutach – dawna świątynia protestancka znajdująca się w Prabutach, w województwie pomorskim.
Sopot, Powstańców Warszawy 15
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i świętego Andrzeja Boboli w Sopocie – rzymskokatolicki kościół parafialny znajdujący się w Sopocie, w województwie pomorskim. Należy do dekanatu Sopot archidiecezji gdańskiej.
Lębork, I Armii Wojska Polskiego 47

Strony