Dolnośląskie - Kaplice

Strony

Kudowa-Zdrój, Czermna, Tadeusza Kościuszki 42
Kaplica Czaszek – zabytek sakralny znajdujący się w Czermnej w województwie dolnośląskim. Kaplica położona jest w odległości ok. 1 km od centrum Kudowy w dolinie rzeki Czermnicy.
Bardo, Różańcowa
Kaplice różańcowe w Bardzie – zespół kaplic poświęconych życiu i męce Jezusa Chrystusa, znajdujących się przy drodze prowadzącej z Barda na górę Różańcową, położoną na północny wschód od Barda.
Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Sośnicy – kościół katolicki zlokalizowany w centrum Sośnicy, w gminie Kąty Wrocławskie.
Lubin, Mikołaja Pruzi 7
Kaplica zamkowa w Lubinie - usytuowana jest przy ul. Mikołaja Pruzi na Wzgórzu Zamkowym. Kaplica to jedyny element pozostały po średniowiecznej zabudowie zamkowej. Data w tympanonie - 1349 - określa czas budowy. W XIV w. miała 3 ołtarze.
Świdnica, pl. Pokoju 5
Parafia Świętego Antoniego z Padwy w Świdnicy – parafia Kościoła Polskokatolickiego w RP, położona w dekanacie dolnośląskim diecezji wrocławskiej. Msze św. sprawowane są w niedzielę o godzinie 11.30. Na stanowisku proboszcza następuje wakat.
Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Chwalimierzu – znajduje się w dekanacie Środa Śląska w archidiecezji wrocławskiej. Erygowana w 1993 roku. Obsługiwana przez księży archidiecezjalnych. Jej proboszczem jest ks. mgr Marek Tyczyński.
Baszta Strzegomska wraz z przylegającymi zabudowaniami dawnego kościoła św. Barbary to zespół zabytkowy mieszczący się w Świdnicy. Zespół kościoła wraz z basztą strzegomską mieści się przy ul. Basztowej 2. Jest to dawna kaplica połączona z basteją Bramy Strzegomskiej z 1750 roku.
Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Ząbkowicach Śląskich – parafia Kościoła Polskokatolickiego w RP, położona w dekanacie dolnośląskim diecezji wrocławskiej. Msze św. celebrowane są w środy o godz. 17:00 i w niedziele o godzinie 11:00.
Cerkiew pod wezwaniem Świętej Trójcy w Lubinie – prawosławna cerkiew parafialna. Należy do dekanatu Lubin diecezji wrocławsko-szczecińskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
Kościół świętej Trójcy – rzymskokatolicki kościół filialny należący do parafii Maryi Matki Kościoła w Dzierżoniowie.
Cerkiew pod wezwaniem św. Jerzego w Ząbkowicach Śląskich – prawosławna cerkiew parafialna. Należy do dekanatu Wrocław diecezji wrocławsko-szczecińskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Świątynia mieści się przy ulicy Kłodzkiej.
Wołów, Piłsudskiego
Cerkiew Opieki Najświętszej Maryi Panny w Wołowie – cerkiew greckokatolicka w Wołowie, w województwie dolnośląskim mieści się w dawnej kaplicy cmentarnej pw. św. Krzyża z 1678 r. , przebudowanej i powiększonej na początku XX w. Znajduje przy ulicy Józefa Piłsudskiego.
Kaplica św. Krzyża w Boguszynie – barokowa kaplica katolicka wznosząca się na wzgórzu położonym w zachodniej części Boguszyna, okalającym przez bezimienny strumyk, będący prawym dopływem Nysy Kłodzkiej. ↑ Kłodzko. Plan miasta, 1:10 000, wyd. 3, PPWK, Wrocław-Warszawa 1999.
Świdnica, Waleriana Łukasińskiego 49
Cerkiew pod wezwaniem św. Mikołaja Cudotwórcy w Świdnicy — prawosławna cerkiew parafialna. Należy do dekanatu Wrocław diecezji wrocławsko-szczecińskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Świątynia mieści się przy ulicy Waleriana Łukasińskiego 49, na terenie cmentarza komunalnego.

Strony